Ediția: Joi 16 Mai 2024. Nr. 6625

Schi alpin: Maria Ioana Constantin a câştigat şi al doilea slalom din Cupa Balcanică

Sportiva română Maria Ioana Constantin a câştigat proba feminină de slalom desfăşurată miercuri, în Cupa Balcanică de schi alpin de la Borşa, după ce se impusese şi în cea de marţi, potrivit Federaţiei Române de Schi-Biatlon. Constantin a fost cronometrată cu timpul de 1 min 37 sec 92/100, fiind urmată, ca şi marţi, de conaţionala Jennifer Barbara Nagy Remetean, la 2 sec 80/100, şi de argentinianca Maria Belen Simari Birkner, la 3 sec 97/100. Din 25 de schioare prezente la start, 19 au reuşit să încheie cursa.

Şi la masculin podiumul a fost identic cu cel de marţi, victoria revenind australianului Adam McHugh, în 1 min 30 sec 73/100, urmat de bulgarul Kalin Zlatkov, la 43/100, şi de suedezul Albin Henriksson, la 89/100. Alexandru Ştefan Ştefănescu a fost cel mai bine clasat român, pe locul 16, la 7 sec 18/100 de învingător. La cursă au luat startul 64 de schiori, doar 30 reuşind să o încheie. La întreceri au participat sportivi din 23 de ţări, România fiind reprezentată de 41 de schiori, dintre care 24 de masculin şi 17 femnin.