Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629
Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629

FOTO: Cârligele – o comună europeană cu o administrație PSD consecventă

Comuna Cârligele este unul dintre multele exemple de succes sub conducerea unei administrații PSD. Numeroasele proiecte realizate cu fonduri guvernamentale, europene și de la bugetul local au transformat de-a lungul timpului localitatea într-o comună europeană.

Cu o viziune orientată spre progresul și bunăstarea comunității și cu un angajament ferm de a aduce dezvoltarea în comuna sa, primarul Ștefan Moscu a transformat cu totul peisajul local, prin gestionarea eficientă a fondurilor guvernamentale și europene.

Edilul, cu sprijinul permanent al PSD, a reușit să aducă în comuna Cârligele o serie de investiții semnificative care au pus comuna în fruntea județului.

Cu mândrie și determinare, îmi anunț candidatura pentru un nou mandat de primar al comunei noastre. Împreună, am făcut pași extrem de importanți către un viitor mai bun, iar angajamentul meu pentru continuarea dezvoltării locale rămâne neschimbat. Ca lider deschis și transparent, îmi asum responsabilitatea de a asculta nevoile și preocupările fiecărui locuitor. Îmi doresc să purtăm un dialog autentic și să găsim soluții care să răspundă tuturor provocărilor, precum și aspirațiilor comunității noastre. Cu sprijinul vostru și al echipei Partidului Social Democrat, vom construi împreună o comunitate mai puternică, unde fiecare locuitor se simte parte din poveste”, spune primarul Ștefan Moscu.

Astfel, eforturile acestuia și ale echipei PSD s-au concretizat într-un rezultat al viziunii proiectului Vrancea Marilor Investiții, eforturi care au avut un impact profund asupra vieții locuitorilor și au deschis noi oportunități pentru viitorul prosper al întregii comunități.

Aici, la Cârligele, un singur lucru mai rămâne de făcut: alimentarea cu gaze, care va ajunge și ea. În rest, această comună este asfaltată, utilată la cele mai înalte standarde și în ultimii ani am ajuns ca mulți oameni să vină și să se stabilească la Cârligele”, a apreciat Nicușor Halici, președintele PSD Vrancea și candidat pentru președinția Consiliului Județean Vrancea.

OBIECTIVE 2024 – 2028

 • Construire rețea de gaze în comunele Cârligele, Cotești și Slobozia Ciorăști, prin Programul Național „Anghel Saligny”;
 • Proiect privind construcția a două blocuri ANL la intrarea în comuna Cârligele (20 de apartamente), finanțare asigurată de Agenția Națională de Locuințe, valoarea totală a lucrărilor fiind de peste 7,8 milioane lei, iar în vara acestui an vor fi demarate lucrările;
 • Sistem de canalizare în satul Dălhăuți și pe străzile laterale din satele Cârligele, Blidari, Bonțești;
 • Asfaltare și modernizare strada Orhideelor, sat Cârligele (aproximativ 150 metri), strada Ungurenilor, sat Cârligele (aproximativ 400 metri), strada Nucului, sat Bonțești (aproximativ 150 metri), str. Brândușei (aproximativ 200 metri), strada Viticultorului (aproximativ 300 metri), str. Frasinului (aproximativ 250 metri), strada Salcâmului (aproximativ 150 metri);
 • Construire sală de sport în curtea școlii din satul Cârligele;
 • Modernizare drumuri agricole în comuna Cârligele;
 • Modernizare prin turnarea unui strat de uzură peste asfaltul existent și prin construirea de șanțuri a drumului comunal care face legătura între satul Dălhăuți și Mănăstirea Dălhăuți;
 • Modernizarea parcului din centrul comunei;
 • Construire teren de sport multifuncțional cu gazon sintetic și nocturnă în Dălhăuți și Bonțești;
 • Amenajare loc de joacă pentru copii în zona Dălhăuți Vale.

REALIZĂRI:

 • Asfaltarea și modernizarea drumurilor și străzilor din comuna Cârligele în proporție de peste 98%, prin accesarea de fonduri europene și guvernamentale;
 • Școli și grădinițe moderne dotate corespunzător cu mobilier și aparatură IT. Toți copiii de vârstă școlară din comună au primit gratuit tablete și au acces la săli de clasă dotate corespunzător;
 • Realizare sistem de canalizare în satele Cârligele, Blidari, Bonțești;
 • Construire teren de sport multifuncțional cu gazon sintetic și nocturnă în satele Cârligele și Blidari;
 • Modernizare și dotare Cămine Culturale în satele Blidari și Dălhăuți, cu o valoare de peste 500.000 euro, finanțare asigurată din fonduri europene prin AFIR;
 • Modernizarea iluminatului public, prin montarea de lămpi cu led economice în toate cele 4 sate din comuna Cârligele;
 • Amenajare locuri de joacă pentru copii în toate satele comunei;
 • Realizare sistem de supraveghere video în comună pentru sporirea siguranței cetățenilor și a siguranței auto

PROECTE DE INVESTIȚII AFLATE ÎN LUCRU

 • Asfaltare și modernizare străzi comuna Cârligele, cu o valoare de peste 5,9 milioane lei – finanțarea este asigurată prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”;
 • Proiect privind consolidarea seismică și eficientizarea energetică a clădirii cunoscută în comună sub denumirea de „Școala Veche”, în care se va amenaja o sală de căsătorii și o sală de ședințe – finanțare asigurată din fonduri europene prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Lucrările vor începe în luna mai 2024 și vor avea o durată de maxim 12 luni;
 • Construire Bloc de locuințe sociale în satul Cârligele, lucrare realizată în proporție de 76% – finanțare asigurată de Guvernul României, prin Programul Național de Construire Locuințe Sociale;
 • Proiect privind modernizarea iluminatului public din comună, etapa a II-a, prin montarea de lămpi cu led economice și sistem de telegestiune, finanțare asigurată prin AFM, cu o valoare de 999.000 lei, cu termen de finalizare în vara acestui an;
 • Eficientizarea energetică a sediului Primăriei Cârligele, a sediului Grădiniței din satul Cârligele și sediul Școlii Cârligele prin montarea de panouri solare, pompe de căldură, tâmplărie eficientă energetic – PNRR.
 • Proiect privind dotarea școlilor din comună cu mobilier și sisteme IT – proiect finanțat din fonduri europene prin PNRR, cu o valoare de peste 450.000 lei. Termen de realizare: septembrie 2024!
 • Proiect privind achiziția unui microbuz școlar electric, 16+1 locuri, nepoluant și economic. Este un proiect depus în parteneriat cu Consiliul Județean Vrancea, cu finanțare asigurată din fonduri europene;
 • Proiect privind montarea a două stații de încărcare autovehicule electrice, finanțare asigurată din fonduri europene prin PNRR, cu termen de finalizare până la sfârșitul anului 2024;
 • Reactualizare Plan Urbanistic General comuna Cârligele, un proiect important de care va depinde în mare parte dezvoltarea în următorii 10 ani a comunei.

Împreună continuăm drumul dezvoltării!

Echipa de consilieri pentru Carligele

1. Moscu Ștefan                       

2. Cîrlan Victor                        

3. Bălica Florin                        

4. Croitoru Măndica                           

5. Angheluță Marian                          

6. Pană Ion                     

7. Făinoiu Dumitru                            

8. Burlan Ionel                         

9. Istrate Ana-Maria                           

10. Antohi Iulia-Cătălina                    

11. Șchiopu Ricu                      

12. Marin Ionel                        

13. Stoian Ionel                       

14. Dumitru Cornelia-Liliana                       

15. Curcă Dumitru                   

16. Baniță Rodica                    

17. Balica Stan

Realizat de SC MEDIA UNO SRL, la comanda PSD Vrancea. Cod mandatar financiar: 21240002

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

You cannot copy content of this page

× Ai o stire interesanta?