Ediția: Sâmbătă 25 Mai 2024. Nr. 6633

• Minaur – CSM Focșani 2007 40-26 (20-11)

Minaur Baia Mare: Terekhov, Buzogany – Nagy – 4 goluri, Chiș – 2, Botea – 2, Vujovic, Cumpănici – 5, Kotrc – 2, Kozakevych – 5, Cip – 7, Ivanovic – 1, Pop – 1, Da Silva Molino – 2, Fotache – 2, Sabou – 5, Ardelean – 2.

CSM Focșani 2007: Cloșcă, Bucătaru, Marocico – Ragea, Rață, Pavlov – 2, Golea, Miroiu, Trkulja – 2, Popovici, Mocanu, Marijanac -1, Roșu – 4, Eros – 3, Simsar – 4, Makrishin – 4.

CSM Focșani 2007 a suferit o corecție severă miercuri seara la Baia Mare în partida cu HC Minaur în runda a 9-a a campionatului Ligii Naționale de handbal. Băimărenii s-au impus cu 40-26 după ce la pauză conduceau cu 20-11. Jocul a fost în echilibru doar ceva mai mult de 3 minute după care gazdele, cu o viteză în plus și în atac și în apărare, s-au distanțat gol după gol fără ca oaspeții să-i poată opri. Apărarea focșănenilor, altă dată cea mai bună din Ligă, s-a dovedit neputincioasă iar atacul complet neinspirat și la construcție și la finalizare! Pentru comparație, este de spus că Minaur a trimis de 49 de ori mingea pe poarta oaspeților iar CSM 2007 de doar 37 de ori pe cea a gazdelor. Portarii Băii Mari au apărat de 11 ori iar ai Focșaniului, de 9 ori, când în poartă a fost Bucătaru, al cărui procentaj a fost apropiat de cel al portarilor Minaurului.

Formația focșăneană a avut mari probleme de lot, cu mai mulți jucători cu probleme de sănătate care i-au făcut indisponibili pentru foarte dificila dispută cu valoroasa echipă a Minaurului. CSM Focșani 2007 se află pe locul 8 cu 11 puncte iar în etapa următoare, la 12 noiembrie, va întâlni în deplasare pe ultima clasată, Steaua București.

Campionatul Ligii Naționale va fi întrerupt pentru mai bine de două săptămâni, timp în care o parte dintre indisponibilii de la Baia Mare ar putea fi refăcuți pentru meciul cu Steaua!