În municipiul Adjud a avut loc, săptămâna trecută, predarea amplasamentului pe care se vor desfășura lucrările de eficientizare energetică la Blocul 11, strada Libertății 12B. Conform primarului Florin Nechifor, a fost „un moment mult așteptat atât de locatarii acestui bloc cât și de mine și colegii care s-au ocupat de acest proiect. Proiectul finanțat prin Planul de Redresare și Reziliență include mai multe acțiuni precum: izolarea termică a fațadelor, instalarea de sisteme de energie regenerabilă, înlocuirea iluminatului și circuitelor electrice în spațiile comune, și repararea acoperișului. Aceste îmbunătățiri au ca scop creșterea performanței energetice a blocurilor de locuințe, reducerea consumului de energie și emisiile de gaze cu efect de seră, aducând beneficii semnificative locatarilor și mediului”.
Proiectele de reabilitare termică a blocurilor din municipiul Adjud continuă. În acest sens, a fost scos la licitație contractul de execuție a lucrărilor pentru proiectul „Lucrări de intervenție pentru creșterea performanței energetice a blocurilor de locuințe din Municipiul Adjud, județul Vrancea etapa a IV-a, bloc 112, stradă Gării nr. 2B” . Valoarea investiției este estimată la peste 1,5 milioane lei. Investiția se va realiza prin Programul Național de Redresare și Reziliență, Componenta 5 – Valul Renovării, Operațiunea Renovare energetică moderată sau aprofundată a clădirilor rezidențiale multifamiliale Titlu apel: PNRR/2022/C5/1/A3.1/1, Runda 1.
Primăria Adjud are în derulare și două proiecte ce prevăd asfaltarea a peste 11 kilometri de străzi. Finanțarea este asigurată prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny” și de la bugetul local.
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/05/438085783_964555709005204_3585323569585907420_n-768x1024.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/05/441501910_964555592338549_5682870314198139569_n.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/05/441579857_964555752338533_3752236335594017996_n-768x1024.jpg)
![](https://www.monitoruldevrancea.ro/wp-content/uploads/2024/05/442418137_964555802338528_2737768785044544448_n-768x1024.jpg)