Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629

Fotbal feminin, Liga a III-a – Junioarele Țifeștiului, la prima înfrângere în campionat!

• CS Estera Țifești – Zimbrul Tulcea 0-3 (0-1)
Formația CS Estera: Bianca Radu – Marta Onea (Florina Onia), Andreea Onea, Ana Barbu, Elena Conduraru (Diana Luca) – Alexia Niculescu, Mădălina Ismană (Dara Dima), Miruna Lăluciu, Mihaela Ștefan (Larisa Tufănoiu) – Laura Petrihan, Bîrsă.
Estera Țifești a suferit duminică pe stadionul din Jariștea, prima înfrângere în Campionatul Ligii a III-a la fotbal feminin. În cel de-al optulea meci din competiție, fetele Țifeștiului au fost întrecute cu 3-0, după ce la pauză oaspetele conduceau cu 1-0. Calitatea jocului a fost influențată de vântul puternic, condiții pe care mult mai experimentatele jucătoare de la Tulcea le-au valorificat mai bine. În cronica meciului, postată pe facebook, de antrenorul principal al Esterei, profesorul Paul Cioran scrie că deși ”au evoluat mai mult de o repriză în superioritate numerică, fetele alb-violete s-au văzut copleșite de miza acestui joc cedând în final la o diferență de trei goluri. În prima repriză am reușit să punem în pericol poarta oaspetelor, evoluând mai tot timpul în jumătatea adversă, dar o nesincronizare în apărarea noastră, taxată prompt de un atacant al Zimbrului, a făcut ca scorul pauzei sa fie 0-1. În partea a doua, tulcencele, ajutate și de un vânt puternic, au știut să gestioneze mai bine jocul și au mai marcat de încă două ori, după o nouă serie de gafe în sistemul nostru defensiv. Estera este pe locul 2 al clasamentului Seriei 1 a campionatului, la egalitate de puncte, dar cu golaveraj inferior, cu Zimbrul Tulcea. Din campionat mai sunt de disputat 7 etape, în prima dintre acestea, sâmbătă, 26 martie, Estera Țifești urmând să joace în deplasare la ultima clasată, CSM Pașcani.