Ediția: Sâmbătă 27 aprilie 2024 Nr. 6613

• CSM Focșani 2007 – CSM Ploiești 84-86 (23-16, 13-18, 22-22, 18-20, 8-10)

CSM Focșani 2007: Henri Raunaldo Wade Chatman (24 puncte+2 recuperări+2 pase decisive), Cătălin Petrișor (0+2+3), Denis Miron, Radu Paliciuc (2+2+0), Georgel Alexandru Burlacu (2+5+0), Aliaksandr Pustahvar (12+4+2), Pavle Reljic (16+7+7), Alexandru Bratosin (0+0+2), Lucian Țibîrnă (2+0+0), Demetris Antwaun Morant (4+3+0), Justin Baker (22+7+3), Adrian Vaida.

CSM Ploiești: Deion Devante Hammond (11+5+1), Andrej Magdevski (8+2+3), Octavian Popa Calotă (3+1+0), Bogdan Popa, Kwame Donte Vaughn (16+4+5), George Cristian Angelian, Earl Watson (17+6+2), Codrut Alexander Dinu, Matija Milin (10+3+1), Vlad Negoițescu (8+0+0), Christian Radu Chițu (13+6+1).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Henri Raunaldo Wade Chatman – 24; Earl Watson – 17.

Recuperări: Justin Baker – 7; Christian Radu Chițu – 6.

Pase decisive: Pavle Reljic – 7; Kwame Donte Vaughn – 5.

CSM Focșani 2007 a jucat, în runda a 4-a a Ligii Naționale de baschet vineri, 22 octombrie, în Sala Polivalentă, cu CSM Ploiești. Oaspeții veneau după un început de campionat peste așteptări pentru o nou promovată și aveau prima șansă la victorie în fața gazdelor. Desfășurarea partidei a arătat însă o formație a Focșaniului cu o prestație foarte bună și care a avut un prim sfert încheiat cu plus 7 puncte. În al doilea sfert, focșănenii au cedat 5 puncte din avans și în pauză s-a intrat cu 36-34, ceea ce indica un echilibru din care oricare dintre formații putea ieși câștigătoare. Sfertul al treilea a fost egal, 22-22, dar a început cu un sprint al CSM 2007 care s-a dus în față cu 12 puncte, la finalul primelor 3 minute. În sfertul 4, ploieștenii conduceau la 2 puncte cu 18 secunde înainte de final, când Wade Chatman le-a anulat avantajul cu un coș de 2 puncte și s-a intrat în prelungirile câștigate de CSM Ploiești, dar în urma unei decizii arbitrului, contestată de conducerea tehnică a Focșaniului. În etapa următoare, CSM Focșani 2007 va juca duminică, 31 octombrie, în deplasare, la ABC Athletic Neptun Constanța.