Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Atletism – Copilele de la CSL Victoria Gugești, între protagoniste la ATH Run Kids Athletics Buzău

• A fost prima competiție pe stadionul de Atletism din Buzău, după reabilitarea acestuia

Stadionul de atletism din Buzău, recent reabilitat, a găzduit duminică, 21 aprilie, concusul național ATH Run Kids Athletics Buzău la care, între cei peste 500 de competitori, au luat startul și sportivele de la CSL Victoria Gugești pregătite de reputatul antrenor Corneliu Panait. La 200 metri, U 12, Mihaela Lichioiu s-a clasat pe locul al doilea, la 11 sutimi de secundă de câștigătoare. Medaliată cu argint, sportiva antrenată de profesorul Panait care a încheiat cursa în 33.23 secunde, a reușit un nou record personal. În aceeași probă, Ștefania Dudu s-a clasat a 9-a, cu 36.06, record personal. La 600 metri, Alina Odoleanu s-a clasat pe locul 3, la două sutimi de secundă de locul al doilea, încheind cursa în 1.57.62.

Cu o săptămâna mai devreme, sportivele cubului gugeștean se clasaseră pe locurile 2, 6 și 8 la Crosul ONSȘ etapa județeană. ”Îi mulțumesc din suflet domnului primar Vasile Vatră pentru sprijinul acordat. Mulțumesc pentru susținere și doamnei profesoare Mirela Lazăr, domnului profesor Nicu Marin, părinților. Aceste atlete au concurat cu sportive de la cluburi mari din țară și au arătat calități care, prin muncă, în viitorii doi ani, le vor duce să fie cele mai bune din țară!”, mi-a declarat antrenorul Corneliu Panait