Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629

CSM Focșani 2007 – Minaur Baia Mare 26-25 (12-14)

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – Pătru – 2, Cozorici, Popovici, Miroiu – 5, Țuțu – 4, Hrimiuc, Mocanu – 3, Rață – 4, Nuțu, Marijanac – 3, Eros – 3, Gramatic, Sladic – 2, Mănescu.

Minaur Baia Mare: Ciobanu, Tenghea – Nagy, Botea, Buzle, Mureșan – 1, Căbuț – 2, Kotrc – 5, Haiduc – 1, Coric – 4, Cip – 1, Busecan, Cseperghi – 5, Brajovic – 5, Vojdovic, Bera – 1.

”A fost un meci de infarct”, a definit Dalibor Cutura partida dintre CSM Focșani 2007 și Minaur Baia Mare în declarația de după joc pentru site-ul FRH.ro. Antrenorul Focșaniului a sintetizat foarte plastic povestea unei partide care a basculat pe rând în favoarea fiecărei echipe. A avut câștig CSM 2007 ai cărei jucători au reușit să apere, aproape eroic, timp de un minut și jumătate, avansul de un gol pe care îl aveau în minutul 58 și 28 de secunde și să-și treacă în cont încă trei puncte. Băimărenii au venit la Focșani să câștige, joi, 21 noiembrie, în Sala Polivalentă. Alcătuiesc o grupare puternică, între primele trei ale Ligii Naționale, și este firesc să-și dorească victorii în fiecare joc. Meciul dintre CSM 2007 și Minaur a început cu o suită de ratări ale gazdelor – inclusiv o lovitură de la 7 metri, care au ratat o desprindere clară încă din primele minute, dar au ajuns la 4-1 în minutul 8. Focșănenii au condus apoi cu 2-3 goluri până în minutul 24 când era 12-9.

A urmat ceea ce Dalibor Cutura a numit, în aceeași declarație, ca fiind o gaură neagră în evoluția echipei sale și în pauză s-a intrat cu 12-14. Partea a doua a întâlnirii i-a avut tot pe oaspeți la conducere, până în minutul 40, când diferența era de patru puncte în favoarea lor: 15-19. Din acel moment, gaura neagră s-a mutat în evoluția oaspeților care au încasat, consecutiv, șase goluri și în minutul 48 scorul era 21-19. Focșănenii s-au distanțat la 24-21 în minutul 51, dar ospeții s-au apropiat la un gol, 26-25, au încercat, dar nu au reușit egalarea, ultima lor aruncare la poartă, în criză de timp, fiind respinsă magistral, de Cloșcă. CSM 2007 a obținut trei puncte foarte importante într-un final în care a avut și șansă, care a compensat ghinionul din ultimele secunde ale meciurilor cu CSM București și Steaua București.

CSM Focșani 2007 se află pe locul al cincilea al clasamentului, cu 19 puncte, iar în etapa următoare va juca la Turda, cu Potaissa, vineri, 29 noiembrie.