Ediția: Vineri 26 aprilie 2024 Nr. 6613

Fotbal, Liga a III-a – Focșănenii încep să arate ce pot!

Fotbaliștii seniori ai Focșaniului încep să arate ce pot. Au câștigat cu un scor categoric meciul cu Oțelul Galați, ceea ce putea fi o întâmplare, dacă nu ar fi impresionat prin calitatea jocului. Au evoluat foarte bine la Miroslava, în etapa următoare, dar au pierdut pe fondul deconcentrării din finalurile de repriză. Au câștigat, apoi, la Bacău, meciul cu Aerostar, încheiat cu un scor prea mic față de realitatea din teren. Trei partide cu prestații de bună calitate nu mai sunt întâmplare, ci devin regulă, consistență, aducătoare de rezultate bune. Se dovedește că CSM Focșani 2007 are jucători ce pot mult mai mult decât au obținut în turul acestui campionat în care și-au dezamăgit suporterii în jocurile cu echipe din subsolul clasamentului! A câștigat, însă întâlnirile cu primele două clasate, a terminat la egalitate pe terenul celei de-a treia și a fost întrecută, în deplasare, de a patra.

Sunt rezultate ce indică un potențial care, gospodărit cu pricepere și inspirație, poate aduce vremuri mai bune! Victoria de la Aerostar Bacău nu schimbă aproape nimic în posibilitatea ca formația Focșaniului să reintre în ecuația promovării. Cel puțin pentru moment! Arată, însă că nu-i nevoie de schimbări majore – așa cum nu era nici înainte de începerea campionatului, ci de punerea în valoare a ceea ce echipa are ca lot. Și, cum se vede în ultimele etape, și la nivelul băncii tehnice. Din tur mai este o etapă în care este de așteptat ca focșănenii să continue cu încă o victorie și să încheie turul pe locul de acum, al cincilea, de unde, deocamdată, nu pot urca, dar pot coborî dacă sâmbăta viitoare nu vor câștiga meciul cu CS Botoșani 2.

Rezultatele și marcatorii etapei trecute

Aerostar Bacău – CSM Focşani 0-1 (0-1). A marcat Jurj, minutul 39.
FC Botoşani 2 – Ştiinţa Miroslava 0-2 01). Au marcat Sandu, minutul 5, Sima, minutul 49.
Ozana Târgu Neamţ – SC Oţelul Galaţi 3-2 (3-2). Au marcat Huţanu, minutele 24, 45+1, Zaharia, minutul 30, respectiv Matei, minutele 10, 28.
CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – KSE Târgu Secuiesc 3-0 (1-0). Au marcat Petra, minutele 43, 90, Bourama, minutul 56.
CSM Paşcani – Sporting Lieşti 0-10 (0-5). Au marcat Stan, minutul 9, Dănăilă, minutele 18, 41, 50, Dumitru, minutele 24, 68, Adamache, minutul 31, Munchiu, minutul 69, Năstase, minutul 78, Nica, minutul 83.
Universitatea Dunărea de Jos Galaţi – Bucovina Rădăuţi 0-2 (0-1). A marcat Stoian, minutele 45+2, 66.
Foresta Suceava – Şomuz Fălticeni 4-1 (2-0). Au marcat Martin, minutul 14, Marin, minutul 45+2, Drugă, minutul 69, Cerlincă,. minutul 81, respectiv Julei, minutul 87.
Huşana Huşi – CSM Bacău 3-1 (1-0). Au marcat Solomon, minutele 43, 55, Șahru, minutul 60, respectiv Enea, minutul 68.

Clasament: 1. Aerostar Bacău – 36 puncte; 2. Ceahlăul Piatra Neamț – 32 puncte; 3. Foresta Suceava – 32 puncte; 4. Bucovina Rădăuți – 31 puncte; 5. CSM Focșani 2007 – 24 puncte; 6. Ozana Târgu Neamț – 23 puncte; 7. Știința Miroslava – 23 puncte; 8. Oțelul Galați – 22 puncte; 9. FC Botoșani 2 – 16 puncte; 10. Hușana Huși – 16 puncte; 11. Șomuz Fălticeni – 14 puncte; 12. Sporting Liești – 13 puncte; 13. KSE Târgu Secuiesc – 11 puncte; 14.Universitatea Dunărea de Jos Galați – 10 puncte; 15. CSM Bacău – 9 puncte; 16. CSM Pașcani – zero puncte.