Ediția: Duminică 28 aprilie 2024. Nr. 6613

ULTIMA ORĂ: Medalii pentru karateka vrânceni la Eger (Ungaria)

Sportivii de la CSM 2007 Focșani au participat, sâmbătă și duminică, la Campionatul European și Cupa Europei la karate SKDUN. Reconfirmându-și valoarea, într-o competiție foarte puternică, elevii lui sensei Daniel Fusaru au câștigat 8 medalii, iar sportivul Daniel Fusaru a luat 3 medalii. La Campionatul European, Andreea Arginteanu a câștigat titlul de campioană europeană cu echipa României și medalia de aur, la kumite echipe mixt, cadeți, și medalia de bronz la kumite echipe cadeți, Bogdan Alpreotesei a terminat pe locul 2 și a primit medalia de argint la kumite individual cadeți -65 kg și pe locul 3 cu echipa mixtă a României, la kumite iar Dragoș Pantazică s-a clasat pe locul 2 la kumite individual +55 kg. și pe locul 3 cu echipa României, la kumite mixt cadeți. La Cupa Europei, Andrei Sfetcu s-a clasat pe locul 3 la kumite individual -53 kg. minicadeți, Laurențiu Nemuț, pe locul 3 la kumite individual, cadeți 60 kg. Prestații bune au avut și Dorian Hârcan, clasat între primii 8 la Cupa Europei, ca și George Dochioiu. Sensei Daniel Fusaru, la Campionatul European, seniori, a câștigat titlul continental cu echipa României la kata și a terminat competiția pe locul 2 la kata echipe mixt și la kata individual.