Ediția: Sâmbătă 25 Mai 2024. Nr. 6633

Judoka Albert Florea şi Alex Munteanu – campioni naţionali la judo

Performanțe remarcabile pentru judoka vrânceni la etapa finală a Campionatului Național Under 20, competiție care a avut loc la Deva. Spre lauda lor, Alexandru Munteanu (LPS Focșani – categoria 81 de kilograme) și Albert Florea (CS Unirea – categoria +100 de kg) au obținut medaliile de aur și titlurile de campioni naționali.
   LPS Focșani a mai avut-o pe podium pe Maria Paraschiv (bronz la +78 kg), iar Nicoleta Ilie și Daniela Zgherea s-au clasat pe locul 7. Sportivii de la LPS sunt antrenați de Stănică Grosu și Marinel Palade. Sportivul Albert Florea (antrenor Silviu Rențea) a cucerit al șaselea titlu consecutiv și este unul din cei mai buni judoka al României.
   CS Unirea a luat și o medalie de bronz, prin Andreea Åžtefănescu (categoria 48 de kilograme), iar Claudiu Parnea s-a clasat pe locul 5. Sportiva este antrenată de Adrian Moldoveanu și este legitimată la clubul focșănean de luna trecută, fiind transferată de la CSÅž 1 Pajura București.