Ediția: Sâmbătă 27 aprilie 2024 Nr. 6613

Spicom Sf. Gheorghe – CSM 2007 Focşani 4-1 (1-1)

După ce a câștigat manșa-tur a play-offului Ligii I de futsal pe teren propriu, 4-3 cu Spicom Sf. Gheorghe, formația CSM 2007 Focșani nu a reușit să scoată un rezultat favorabil în manșa-retur, disputată astăzi în Sala Sporturilor din Sf. Gheorghe. Focșănenii, antrenați de Petrache Gurguiatu și Orlando Åžerbănică au pierdut, 1-4 (1-1), după un meci cu două reprize diametral opuse. În prima, echipa de pe Milcov a dominat copios jocul, a marcat o dată, prin Curteanu și putea tranșa defintiv soarta calificării, dar jucătorii au păcătuit la finalizare. Cu 27 de secunde înainte de pauză, covăsnenii au egalat în urma unei greșeli a vrâncenilor. Repriza secundă s-a jucat pe contre, dar gazdele au avut mai mult noroc și au profitat din plin de căderea fizică a jucătorilor de la CSM 2007. La scorul de 3-1, Chivu, de la CSM 2007 a irosit o lovitură de penalitate de la 10 metri, șutul jucătorului fiind apărat de portarul gazdelor.  CSM 2007 Focșani a evoluat aseară cu: Borș, Chivu, Curteanu, Săraru, Ungureanu, S. Popa, S. Sava, Toader, Burcăcel și Ilaș. Partida decisivă pentru calificarea în semifinalele Ligii I la futsal este programată miercuri, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor din Sf. Gheorghe.