Handbal tineret, Campionat național – CSM Focșani 2007 joacă astăzi pentru medalia de bronz

• În semifinală, CSU din Suceava – CSM Focșani 2007 28-22 (13-14)

Echipa de handbal tineret a CSM Focșani 2007 va juca astăzi, de la ora 16:15 cu Politehnica Timișoara pentru medalia de bronz a Campionatului național, ediția 2023 -2024. Partida se va disputa la Plopeni, acolo unde au loc meciurile Turneului Final 8. În semnifinale, Politehnica Timișoara a fost întrecută cu 36-32 de Universitatea Cluj-Napoca iar CSM Focșani 2007 de CSU din Suceava cu 28-22. Partida dintre focșăneni și suceveni a avut o primă parte încheiată în favoarea CSM 2007, cu 14-13. Începutul reprizei a doua a fost net în favoarea sucevenilor care au marcat de 8 ori în zece minute fără a primi gol. Victoria CSU din Suceava nu a fost o surpriză, dacă se are în vedere valoarea foarte ridicată a lotului acesteia care dă și majoritatea jucătorilor naționalei de tineret a României, dar a fost facilitată și de deciziile celor doi arbitri care i-au dat trei eliminări de 2 minute în 17 minute pivotului și celui mai important apărător a Focșaniului, înaltul Vlad Lazoreac. Fără unul dintre principalii săi marcatori și fără om de marcaj la cel puțin la fel de înaltul Focșăneanu de la Suceava, pivot al naționalei de tineret, CSM 2007 a cedat la diferență de 6 goluri.

CSM Focșani 2007: Vișan – 1 gol, Zaharia, Bouroș – Iorga, Dochioiu – 1, Popa, Muraru – 4, Golea – 7, Anton, Tertelici, Pavlov – 4, Apostu, Tînjală, Toboșaru – 5, Lazoreac.

CSU din Suceava: Podovei, Rîpă, Leonte – Roșu – 3, Șerban – 3, Grigore – 4, Rață, Iluca, Radu – 4, Bruj – 2, Rusu – 1, Moșneagu, Focșăneanu – 6, Reut – 2, Nicolae, Dascălu – 3.

Cu o posibilă victorie în finala mică a campionatului, generația lui Alexandru Golea, Alexandru Muraru, Nikolas Vișan, Tiberius Toboșaru și David Pavlov și-ar oferi un superb cadou la ieșirea din juniorat sau de la tineret! Succes, Alex și colegilor tăi! Succes echipă a CSM Focșani!

În finala mare se vor întâlni CSU din Suceava și Universitatea Cluj-Napoca.