Ediția: Sâmbătă 27 aprilie 2024 Nr. 6613

• CSM Focșani 2007 – Hamangia Baia 5-0 (2-0)

CSM Focșani 2007: Preda – Negoiță, Marku, Perju, Dumitru (75 Tamași), Săpunaru, Gorovei (70 Zaharia), Stancu (65 Ungurianu), Mihart (65 Dănilă), Ciobanu, Tchassem (70 Oprea). Rezerve neutilizate: Sîrghi – Ciopa, Jun Toba, Mazilu.

Antrenor – Adrian Senin

Hamangia Baia: Bardan – Carabuz, Anton, Mișilăricu, Halep – Manole, Moroianu, Zugravu, Florea, Puiu, Liboși. Rezerve – Dinu, Pîslaru.

Antrenor, Ion Barbu

În ultima etapă a returului campionatului seriei a 2-a a Ligii a III-a la fotbal, CSM Focșani 2007 a întâlnit sâmbătă, 23 martie, de la ora 15:00, pe Stadionul Milcovul, ocupanta locul 7 al clasamentului, Hamangia Baia. Formația oaspete, care primise 19 goluri în cele două meciuri oficiale din luna martie, a venit la Focșani să piardă la un scor cât mai mic. Mai cu seamă că a avut un lot din 13 jucători înscriși pe foia de joc, 12 în realitate, și fără portar de rezervă. Hamangia a avut, în aceste condiții, o prestație onorabilă, fiind un bun partener de antrenament pentru focșăneni înaintea intrării acestora în jocurile play-off-ului.

Oaspeții au avut prima mare ocazie de gol a meciului – și singura a lor, în minutul 8, când Halep a ajuns cu mingea la picior în careu, dar Preda a respins. A fost apoi o dominare aproape totală exercitată de focșăneni care au deschis scorul în minutul 26 prin Stancu care a reluat de la 16 metri în plasă mingea venită dintr-o centrare de pe stânga atacului gazdelor. În minutul 42, Gorovei a intrat în dribling de pe stânga, a trecut printre adversari ca printre jaloane și, din zonă centrală, de la 22 de metri, a șutat imparabil pentru 2-0. În minutul 49, Gorovei a centrat din corner iar Perju s-a înălțat în careul mic și a marcat cu capul pentru 3-0. În minutul 64, abia intrat în teren, Ungurianu a tras pe jos, de la 18 metri, lângă stâlpul din stânga lui Bardan și s-a făcut 4-0 iar în minutul 90+1, Dinu de la oaspeți a trimis în propria poartă când a încercat să respingă mingea venită dintr-o centrare de pe stânga.

CSM Focșani 2007 a terminat sezonul regulat pe locul al doilea al Seriei a 2-a și va începe play-off-ul cu cu 42 de puncte, cu 7 mai puține decât Metalul Buzău, dar cu 7 mai multe decât Sporting Liești și cu 12 decât Unirea Braniștea.

Rezultatele și marcatorii etapei: Sporting Lieşti – Dacia Unirea Brăila 5-0(3-0). Au marcat Costea, Stan – 2, Crihană, Grigoraș; CSM Focşani – ACS Hamangia Baia 5-0 (2-0). Au marcat Stancu, Gorovei, Perju, Ungurianu, Dinu; Metalul Buzău – CSM Râmnicu Sărat 5-0 (2-0). Au marcat Moldovan, Tudor, Borțoneanu, Chika, Manea; Unirea Braniştea – Viitorul Şuţeşti 4-0 (2-0). Au marcat Răducan, Andrei – 2, Neagu; Viitorul Ianca – Voinţa Limpeziş 2-1 (1-1). Au marcat Trandafir, Calu respectiv Dobre.

Clasament: 1. Metalul Buzău – 49 npujncte; 2. CSM Focșani 2007 – 42 puncte; 3. Sporting Liești – 35 puncte; 4. Unirea Braniștea – 30 puncte; 5. CSM Râmnicu Sărat – 29 puncte; 6. Dacia Unirea Brăila – 22 puncte; 7. Hamangia Baia – 19 puncte; 8. Voința Limpeziș – 15 puncte; 9. Viitorul Ianca – 14 puncte; 1. Viitorul Șuțești – 7 puncte.