Ediția: Sâmbătă 27 aprilie 2024 Nr. 6613

Atletism, Campionatul Național U 16 – Andrei Bejenaru, medalie de argint la 400 metri

• Ștafeta de 4×400 metri băieți a LPS Focșani, medalie de bronz

La Campionatul Național indoor de atletism, care a avut loc la Bacău în zilele de 18 și 19 martie, sportivii vrânceni au reușit să urce de două ori pe podiumul de premiere. La 400 de metri plat, talentatul Andrei Bejenaru de la CSS Focșani, elevul profesorului Radu Brăguță, a devenit vicecampion național și medaliat cu argint, iar ștafeta de 4×400 metri a LPS Focșani, antrenori, Gabriel Alexandrescu și Gabriel Lalu, alcătuită din Silviu Ștefănuț Oană, Paul Gabriel Ion, Ștefan Toader Cotigă și Alin Gabriel Stan a fost medaliată cu bronz pentru locul 3. Andrei Bejenaru s-a clasat al patrulea la 200 metri plat, iar Carla Carina Paruba de la Clubul Elevilor Sportivi Adjud – antrenor, Sorin Crăciun, a încheiat pe locul 6 proba de aruncarea greutății.