Ediția: Vineri 26 aprilie 2024 Nr. 6613

Claudia Prisecaru și-a adăugat titlul de campioană a României la bogatul ei palmares de titluri și medalii. La Botoșani, la Campionatul Național de cros sâmbătă, 29 octombrie, sportiva de la CSM Focșani 2007, antrenată de reputatul profesor Cristian Orza, s-a impus într-o manieră categorică în cursa de 8000 metri, cea a senioarelor și a fost medaliată cu aur. Medaliile de argint și de bronz au fost obținute de Adela Bălțoi, de la ACS Sportul Feroviar, respectiv Maria Bosînceanu, de la CSM Vaslui.
Imediat după cursă, după ce am felicitat-o, Claudia mi-a mulțumit și mi-a spus: ”M-am simțit foarte bine. A fost super!” Super este că foarte valoroasa Claudia încheie anul competițional intern cu un nou titlu de campioană și că este în echipa României pentru Campionatul European de Cros de la Torino, în Italia, din 11 decembrie. În Calendarul competițional internațional al FR Atletism este și participarea la Campionatul Balcanic de Cros de la Uzhhorod, în Ucraina, la 6 noiembrie. Claudia Prisecaru este specialistă a probei de 3000 metri obstacole în care s-a clasat pe locul 6 la Campionatul European de senioare, în acest an, și folosește participarea la concursurile de cros pentru pregătirea în vederea marilor competiții din 2023 – Campionatul European și Campionatul Mondial unde va alerga în proba de obstacole.