Handbal, juniori 1, Turneu final – Focșănenii sunt în semifinale!

• CS Medgidia – CSM Focșani 2007 32-33 (12-13), în Sala Sporturilor din Bacău

CSM Focșani 2007: Vișan, Zaharia, Bouroș – Dochioiu, Gogonea – 3, Feraru, Golea – 3, Giurgiuveanu – 3, Valentin Bogdan – 3, Filip, Muraru – 4, Bari – 4, Gheorghiță, Toboșaru – 12, Gavrilă – 1.

CSA Medgidia: Uzun, Căineanu – Horneț – 11, Suliman – 4, Lungu, Ciortan, Cornilă – 3, Mamut – 4, Zamfir, Luca, Carabaș – 7, Tănase, Stoica – 1, Mureșeanu – 2.

Echipa de handbal juniori 1 a CSM Focșani 2007 s-a calificat cu anticipație în semifinalele Turneului Final al Campionatului Național. După ce miercuri a câștigat cu 34-23 partida cu AHC Potaissa Turda din prima rundă a turneului de la Bacău, ieri, într-un meci care a început la ora 10:00, jucătorii pregătiți de Marius Partene și Iulian Neață s-au impus cu 33-32 (13-12) în fața SC Medgidia. A fost o dispută cu mare intensitate, așa cum au fost cam toate întâlnirile dintre cele două echipe, foste colege de grupă în ultimele două ediții de campionat. Dobrogenii pierduseră cu o zi mai devreme la un scor descalificant pentru o echipă de turneu final întâlnirea cu CSU din Suceava: 20-48. A fost în mod evident o diferență de goluri care nu arăta adevărata forță de joc a CS Medgidia care s-a păstrat, foarte probabil pentru meciul decisiv cu CSM Focșani 2007. Joc pe care l-a început mai bine decât adversara, pe care a și condus-o în prima repriză, inclusiv cu trei goluri, dar focșănenii a anulat diferența și au intrat în pauză cu plus 1.

În repriza a doua, CSM 2007 a avut de mai multe ori câte cinci goluri avans, pe care și l-a topit la un gol în minutele 57, 58, 60 dar de fiecare dată a găsit forța să pună între ea și adversară o distanță de siguranță de două goluri. Medgidia s-a apropiat la 32-33 cu câteva secunde înainte de final, dar ultimul sunet al sirenei i-a găsit pe focșăneni în atac. A urmat hora bucuriei: promovaseră în semifinale cu o etapă înainte de încheierea meciurilor din grupă. Astăzi, de la ora 12:00, CSM Focșani 2007 va întâlni pe CSU din Suceava iar sâmbătă, 28 mai va evolua în semifinala cu, cel mai probabil, formația care a câștigat cealaltă grupă a Turneul Final.