CSM Focșani 2007 – Rapid București 75-71 (12-23, 18-17, 21-15, 24-16)

CSM Focșani 2007: Henri Raunaldo Wade Chatman (7 puncte+3 recuperări+6 pase decisive), Cătălin Petrișor (5+1+6), Denis Miron, Aliaksandr Pustahvar (3+5+8), Pavle Reljic (14+2+6), Denis Nacu, Alexandru Bratosin, Lucian Țibîrnă, Demetris Antwaun Morant (14+8+3), Justin Baker (10+8+1), Onno Meritt Steger (22+2+3), Adrian Vaida.

Rapid București: Luca Mihail Vasile (3+1+0), Jagan Keith Mosely (10+0+2), Vasile Odagiu, Laurențiu Dumitrescu (0+0+1), Ștefan Cristian Popa, Wilhelm Brosser (3+1+0), Jordan Teddy Swopshire (14+62+2), Nikola Stanojevic (14+6+4), Erik Jerome Copes (13+8+2), Barîș Aktas (3+0+2), Devon Eduard Bookert (11+1+5), Bogdan Sandu (0+0+1).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Onno Meritt Stenger – 22; Jordan Teddy Swopshire – 14.

Recuperări: Aliaksandr Pustahvar – 8; Erik Jerome Copes – 8.

Pase decisive: Cătălin Petrișor – 6; Devon Eduard Bookert – 5.

Partida dintre CSM Focșani 2007 și Rapid București din prima etapă a returului Campionatului Ligii Naționale, ediția 2021-2022 a început cum nu se putea mai prost pentru gazde, cărora nu le-a reușit mai nimic din ce au încercat. Ca urmare, la finalul primului sfert erau conduși cu 11 puncte, 12-23. Diferența a crescut la 20 de puncte, 12-32, în minutul 23:44, moment din care gazdele au început să se apere mai agresiv, încă din terenul oaspeților. Fața jocului s-a schimbat, iar la finalul sfertului 2 mai era un ecart de doar 10 puncte, 30-40. Ultimele două sferturi au fost de mare frumusețe, prin dramatism, dar și prin reușitele gazdelor, în special. În ultimul sfert s-a intrat cu 41-55, dar rapidiștii au luat din nou distanță, 51-58. Finalul a fost al lui Onno Meritt Steger care a înscris de două ori de la 3 puncte și o dată de la 2 puncte și a întors rezultatul în favoarea CSM 2007. Cu efortul întregii echipe, avantajul a fost păstrat, chiar mărit la patru puncte, suficiente pentru o victorie, până la urmă, spectaculoasă! Cu siguranță, meritată!