Luni 6 Mai 2024. Nr. 6617

• Natalia Ciobotaru este eleva antrenoarei Rodica Pendus la CS Unirea Focșani

În Calendarul Federației Române de Atletism pentru 2023 se află evenimentul sportiv 1k Run Fast & Fun în care, una dintre probe este ”Primul K Împreună”, o cursă în care echipe de câte doi– un copil și un părinte – aleargă un kilometru. 1k Run Fast & Fun – Ediția a IV-a, a fost organizată la Iași, duminică 8 octombrie, de Asociația Club Sportiv AtletIS în parteneriat cu Primăria Municipiului Iași, Cursa a fost câștigată de eleva antrenoarei Rodina Pendus, Natalia Ciobotaru, sportivă legitimată la Clubul Sportiv Unirea Focșani care a alergat alături de tatăl ei, Daniel Ciobotaru. La întregul eveniment au concurat circa 440 sportivi. Competiția s-a adresat sportivilor de elită, amatorilor și simplilor iubitori de mișcare și care s-au înscris pentru una din probele competiției. ”Participanții au primit din partea organizatorilor kit-uri de participare constând în tricouri tehnice personalizate, numere de concurs personalizate, medalie de finisher – acordată la finalul cursei, diplomă personalizată on-line, alte surprize din partea organizatorilor”, așa cum mi-a spus tatăl din perechea câștigătoare, Daniel Ciobotaru.