Ediția:: Luni 17 iunie 2024. Nr. 6650

Judoka Albert Florea şi George Hanţu, medaliaţi

Cel mai bun judoka de la Clubul Sportiv Unirea Focșani, Albert Florea și-a trecut în palmares o nouă performanță notabilă. Sportivul antrenat de Silviu Rențea s-a clasat pe locul 3 și a obținut medalia de bronz la ediția din acest an a „Cupei Europene”, turneu internațional care a avut loc în Sala „Leonard Doroftei” din Ploiești și care a reunit la start peste 300 de sportivi din 15 țări. Participant la categoria +90 de kilograme, Albert Florea i-a învins pe Remzi Bolokbasi (Turcia), pe colegul său de club, Claudiu Parnea și Kadir Bingol (Turcia). Alți doi judoka de la Liceul cu Program Sportiv Focșani s-au clasat în final pe locul VII: Maria Paraschiv (categoria +70 kilograme) și Alin Anghel (categoria 90 kilograme). Primii șapte sportivi de la fiecare categorie de la Cupa Europeană pentru cadeți (U17) au fost recompensați cu puncte în clasamentul Uniunii Europene de Judo, astfel: locul 1 – 50 p, locul 2 – 30 p, locul 3 – 20 p, locul 4 – 14 p, locul 5 – 10 p, locul 6 – 10 p, locul 7 – 4 p. Totodată, această competiție reprezintă și unul dintre criteriile de ca-lificare la Campionatul European, care va avea loc în Malta, la Cottonera, în luna iunie, dar și la Campionatul Mondial, organizat de Ucraina, la Kiev, la mijlocul lunii august. Participant la Campionatul Mondial al copiilor, întrecere care a avut loc în week-end la Ankara (Turcia), sportivul George Hanțu (legitimat la clubul Unirea Focșani) a obținut medalia de argint la categoria 50 de kilograme. Sportivul este antrenat de Adrian Moldoveanu și are în palmares următoarele medalii: bronz la CN Under 15 (în 2010) și locul I la Cupa Mikomi. Sportivul se pregătește pentru participarea la Campionatul Național și Campionatul Balcanic (programat în perioada 1-2 iulie, la Kavadarci – Macedonia).