Ediția: Luni 27 Mai 2024. Nr. 6634

Trei medalii pentru judoka

Delegația vrânceană prezentă la etapa finală a Campionatului Național de judo Under 11, competiție care s-a încheiat aseară la Constanța s-a întors cu trei medalii de bronz, toate obținute de fiecare club vrâncean care a fost prezent în concurs. Liceul cu Program Sportiv Focșani l-a avut pe podium pe Răzvan Burdușel (locul 2 la ca-tegoria 42 de kilograme), iar Analisa Afilipoaie (categoria 48 de kilograme) și Riccardo Stoica (categoria 46 de kilograme) s-au clasat pe locul 5, în timp ce Metin Can a ocupat în final poziția a șaptea la categoria 30 de kilograme. Judoka de la LPS Focșani sunt antrenați de Stănică Grosu, Marinel Palade și Dumitru Zisu. Clubul Sportiv Unirea Focșani l-a avut pe podium pe Alexandru Mancu, medaliat cu bronz la categoria +50 de kilograme, iar Codruț Perișan (categoria 38 de kilograme) și Andrei Segărceanu (categoria 34 de kilograme) au terminat pe locul 5, în timp ce Denis Bari (ca-tegoria 50 de kilograme) a ocupat poziția a șaptea. Judoka de la CS Unirea sunt pregătiți de Gavril Dondaș, Silviu Rențea și Adrian Moldoveanu. Åži Clubul Sportiv Åžcolar Adjud a avut un medaliat cu bronz, Alexandru Fruntașu la categoria 34 de kilograme. Sportivul este antrenat de Ionică Ciupitu.