Ediția: Sâmbătă 1 iunie 2024. Nr. 6639

Handbal juniori 2 – Oaspeții nu au lăsat loc pentru surpriză!

Formația CSS Focșani: Nichițelea, Cabalortă – Gabriel Iorga – 3 goluri, Alin Iorga – 3, Șeitan – 3, Eduard Duțulescu – 4, Gheorghiță – 7, Ionel – 1, Berheci – 4, Istrate – 1, Boghian – 2, Pușcașu – 4, Cosmin Duțulescu, Bardan, Mijalkovic.

Echipa de juniori 2 a CSS Focșani a jucat duminică, la Constanța partida cu HC Dobrogea Sud, confirmându-și statutul de favorită. Partida a început cu un neașteptat 3-0 pentru gazde, însă jucătorii pregătiți de antrenorul emerit Lucian Tucan s-au adunat foarte repede și au început să facă legea pe teren, intrând în pauză cu avantaj de șapte goluri. Repriza a doua a fost similară cu prima ca diferență de scor oaspeții încheind în forța un meci pe care l-au controlat aproape în întregime. La CSS Focșani a revenit talentatul Eduard Duțulescu, extrema stângă a cărui reintrare în echipă a adus și patru goluri. A revenit și fratele său, Cosmin Duțulescu. Ieri, profesorul Lucian Tucan mi-a spus că echipa a jucat foarte bine, că este mulțumit de evoluția jucătorilor: „suntem o echipă solidă, nu dăm loc la surprize!” Iar ultimele rezultate îl confirmă și confirmă și creșterea forței de joc a echipei care a devenit constantă în jocul de bun nivel!
Joi, 8 martie, de la ora 16,00, în Sala Polivalentă, CSS Focșani va întâlni ultima clasată, Arrubium Măcin.