Ediția: Marți 30 aprilie 2024. Nr. 6615

Dragoş Coman înregistreazã noi victorii la Rio de Janeiro

Înotãtorul Dragoș Coman a cîștigat, duminicã, proba de 200 metri liber din cadrul reuniunii de la Rio de Janeiro, a opta și ultima etapã a Cupei Mondiale de natație, în bazin scurt, informeazã AFP. Coman a fost cronometrat cu timpul de un minut, 46 de secunde și 41 de sutimi. Sportivul român i-a devansat pe Scott Tucker (SUA, 1:46.54) și Rodrigo Castro (Brazilia, 1:47.32). Coman a obținut locul întîi și în proba de 1.500 metri liber, cu timpul de 15 minute, 6 secunde și 33 de sutimi. Pe locul al doilea s-a clasat rusul Vladimir Diattchin (15:16.49), locul al treilea revenindu-i brazilianului Armando Negreiros (15:22.51). În proba de 100 metri fluture, Ioan Gherghel a obținut locul al doilea, cu timpul de 52 de secunde și 52 de sutimi, fiind devansat de germanul Joahnnes Dietrich (52.39). Pe locul al treilea s-a clasat brazilianul Kaio Almeida (52.76). Înotãtorul Rãzvan Florea a cîștigat proba de 200 m spate, cu timpul de un minut, 55 de secunde și o sutime, devansîndu-i pe Rogerio Romero (Brazilia, 1:57.77) și Dominik Keil (Germania, 1:58.19). Sportivele Camelia Potec și Simona Pãduraru au obținut locurile întîi, respectiv doi, în proba de 400 m liber. Potec a fost cronometratã cu timpul de 4 minute, 7 secunde și 45 de sutimi, în timp ce Pãduraru a parcurs cei 400 de metri în 4 minute, 13 secunde și 40 de sutimi. Pe locul al treilea s-a situat Paula Baracho (Brazilia, 4:15.94).