Ediția: Sâmbătă 27 aprilie 2024 Nr. 6613

La Finala Campionatului Național de atletism al juniorilor 3 care a avut loc la Bacău la sâmbătă, 23 martie, patru sportivi vrânceni au reușit să se claseze pe locuri răsplătite cu medalii. Trei dintre aceștia sunt pregătiți la Clubul Elevilor Sportivi Adjud de profesorii Camelia Petrea și Sorin Crăciun: Carina Paruba a devenit campioană a României și medaliată cu aur la aruncarea greutății, cu 10,45 metri, Mihai Enache s-a clasat al doilea și medaliat cu argint, tot la greutate, cu 9,42 metri iar la 400 metri, Alissia Ciubotaru a încheiat cursa pe locul al treilea în 73,50 secunde și a primit medalia de bronz. La 60 metri garduri, Larisa Mocanu, eleva de la LPS Focșani a profesorului Gabriel Alexandrescu, s-a clasat pe locul al treilea și a primit medalia de bronz.