• CSM Focșani 2007 – CSM Constanța 76-85 (19-22, 13-18, 22-25, 22-20)

CSM Focșani: Cătălin Petrișor (4 puncte + 1 recuperare + 3 pase decisive), Konstyantin Anikiienko (11+8+0), Derryck Thornton (32+1+3), Mihăiță Cucu, Rijad Avdic (3+4+0), Luca Ștefan Cîrstea, Lucian Țibîrnă, Ionuț Berceanu (2+1+0), Pavle Reljic (2+1+2), Sherwood Brown (19+8+1), Dragoș Axinte (3+2+2), Alexandru Coconea (0+2+0).

Antrenori, Petruț Mihai –principal; Florin Munteanu – secund

CSM Constanța: Ștefan Gabriel Gribinic (3+0+0), Jorden Randell Duffy (10+6+9), Vitalie Bălan, Andrei Oprean (3+0+0), Șerban Alexandru Jeleș, Kyndall James Hill (14+9+0), Cedric Earl Henderson Jr (8+4+1), Rolland Torok (7+2+0), Vytenis Cizauskas (0+1+3), Bryan Michael Griffin(18+5+1), Dragoș Andrei Diculescu (16+12+3), Mario Adrian Lazar (6+2+0).

Arbitri – Vlad Cotrobaș, Vlad Dumitrescu, Serban Rașoga

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Derryck Thornton – 32; Bryan Griffin – 18.

Recuperări: Konstiantyn Anikiienko – 8; Dragoș Diculescu – 12.

Pase decisive: Cătălin Petrișor – 3; Jorden Duffy – 9.

CSM Focșani 2007 a jucat sâmbătă, 9 decembrie, în Sala Polivalentă, cu CSM Constanța, în etapa a 12-a a campionatului Ligii Naționale de Baschet – Grupa B. Rezultatul partidei din tur de la Constanța și încheiată cu victoria gazdelor la diferență de doar un punct dădea speranțe suporterilor formației focșănene că favoriții lor pot obține victoria. Formația constănțeană s-a dovedit, însă, foarte greu de depășit, în pofida eforturilor jucătorilor Focșaniului. Începutul primului sfert, a fost cu un secvențial 6-0 pentru gazde, însă oaspeții au întors repede la 6-9 după care au condus până la finalul jocului. Primul sfert s-a încheiat cu 19-22, al doilea cu 13-18 iar următoarele două, cu 22-25 și 22-20. Diferența de 8 puncte de la pauză, ce părea recuperabilă, s-a mărit la 11 puncte după sfertul al treilea, iar ultimul sfert, încheiat cu plus pentru focșăneni a redus ecartul la 9 puncte. CSM 2007 a pierdut la diferență relativ mică a cincea partidă consecutiv.

Putea obține mai mult sâmbătă seara dacă pivotul Berceanu, jucător care se putea bate în zona panoului cu puternicii baschetbaliști ai Constanței, abia revenit după o veche accidentare, nu s-ar fi accidentat din nou și ar mai fi putut continua. După meci, antrenorul principal al CSM Focșani 2007, Petruț Mihai, a declarat pentru pagina de facebook CSM Focșani 2007 oficial: ,,O victorie meritată a echipei oaspete, o formație foarte puternică cu jucători atletici, care ne-a dominat fizic. Chiar dacă nu s-au desprins decisiv, nu am reușit să punem în pericol victoria lor, deși ne-am apropiat în câteva rânduri având aruncări deschise să venim la o posesie de ei. Echilibrul jocului s-a rupt odată cu accidentarea lui Berceanu, rotația noastră având de suferit foarte mult din acel moment.”

Până la sfârșitul anului, la 16 decembrie, CSM Focșani 2007 va întâlni în deplasare pe CSM Târgu Mureș iar la 23 decembrie va juca în Sala Polivalentă cu CSM Baschet Petrolul Ploiești.