Handbal, Liga Națională – Dar de Sărbători pentru public!

CSM Focșani 2007 – Politehnica Timișoara 30-28 (20-12)

CSM Focșani 2007: Bucătaru, Marocico, Cloșcă – Ragea – 1, Rață – 5, Pavlov, Golea, Miroiu – 6, Trkulja – 4, Popovici, Mocanu, Marijanac – 1, Roșu – 2, Eros – 3, Simsar – 4, Makishin – 4.
Politehnica Timișoara: Lazăr, Sojkovic – Păiuș, Moldovan – 1, Bran, Pribanic – 3, Sadoveac – 9, Marjanovic – 6, Szabo – 1, Bordeanu, Cîmpan – 2, Melitescu, Trif – 5, Ignat, Chira – 1, Baican.
A fost spectacol handbalistic de mare calitate în această seară în Sala Polivalentă cu CSM 2007 în rol principal, în partida cu Politehnica Timișoara. Focșănenii au reușit o primă repriză impresionantă, în care au condus în minutul 25:31 cu 19-7! Apărarea, cu o linie extrem de mobilă și care obturat căile de atac ale timișorenilor și un Bucătaru excepțional, ofensiva, combinativă și surprinzătoare, cu gol la aproape fiecare aruncare la poartă, au arătat o formație gazdă la cel mai bun nivel al său. În pauză s-a intrat cu 20-12, diferență care era și în minutul 49:11. Oaspeții au forțat anularea diferenței de scor pe fondul oboselii acumulate de gazde și al schimbărilor de formulă de echipă făcute de banca tehnică a CSM 2007. Dar în nici un moment victoria focșănenilor nu a fost sub semnul întrebării! A fost darul de sărbători, oferit de handbaliști publicului care le-a fost alături la jocurile din campionat!

CSM Focșani 2007 a încheiat anul 2023 pe locul 7 al clasamentului.
Imediat după terminarea meciului, Alexandru Bucătaru a plecat la Baia Mare, convocat fiind la Lotul de seniori al României, împreună cu Alexandru Golea și David Pavlov, convocați al Lotul de Tineret.