Ediția: Joi 16 Mai 2024. Nr. 6625

Baschet, Liga Națională – Sferturi împărțite, dar victorie a gazdelor

• CSM Ploiești – CSM Focșani 2007 78-67 ( 25-13, 18-20, 22-14, 13-20)

CSM Focșani 2007: Cătălin Petrișor (7 puncte + 3 recuperări + 6 pase decisive), Konstiantyn Anikiienko (11+6+1), Mihai Cucu, Rijad Avdic (10+1+0), Ștefan Mihai (2+0+0), Luca Cârstea (0+1+0), Ionuț Berceanu (5+0+0), Pavle Reljic (16+3+3), Sherwood Brown (16+5+0), Dragoș Axinte (0+1+1), Alexandru Coconea (0+2+0), Mihnea Necula. Antrenori, Petruț Mihai – principal, Florin Munteanu – secund.

CSM Ploiești: Kenneth Dermont Funderburk Jr (8+9+10), Kenneth Anthony Carpenter (17+2+6), Shane Linden Henry (10+7+0), Bogdan Ștefan Popa (18+8+1), Lorenzo Diaconescu (2+0+0), George Cristian Angelian (2+1+0), Veljko Brkic (15+6+3), Vlad Ioan Corpodean (3+4+0), Codruț Alexander Dinu (3+1+1), Vlad Negoițescu (0+2+0), David Ioan Rașoga (0+0+1). Antrenor, Mihai Popa.

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Bogdan Ștefan Popa – 18; Pavle Reljic – 16.

Recuperări: Kenneth Dermont Funderburk Jr – 9; Konstiantyn Anikiienko – 6.

Pase decisive: Kenneth Dermont Funderburk Jr – 10; Cătălin Petrișor – 6.

CSM Focșani 2007 continuă să fie fără victorie după patru partide disputate în actualul campionat al Ligii Naționale de baschet. Vineri, 20 octombrie, în deplasare la CSM Ploiești, focșănenii au evoluat din nou bine, ca și în precedentele jocuri din campionat, dar nu a fost suficient ca să întreacă o echipă a gazdelor care pornea cu prima șansă la câștig. Oaspeții și-au adjudecat două sferturi, cu 20-18 și 20-13, dar plusul de puncte a fost mai mic decât cel adunat de gazde din sferturile câștigate de ei, 24-13 și 22-14. Diferența de 11 puncte, cât a fost la final în favoarea CSM Ploiești, a venit din plusul de eficiență al gazdelor la aruncările de trei puncte, capitol la care focșănenii continuă să fie deficitari.

La CSM Focșani a revenit după o lungă pauză, Ionuț Berceanu, aflat la primul său meci în campionatul 2023-2024. Următorul joc al CSM Focșani 2007 va fi la 4 noiembrie, în Sala Polivalentă, în compania CS Vâlcea 1924, în etapa a 7-a a campionatului.