Volei, Divizia A2 – Victorie focșăneană în Capitală

• CTF București – CSM Focșani 2007 0-3 (24- 26, 21- 25 , 15- 25)

Formația CSM Focșani 2007: Mara Tudorache, Daria Stănculescu, Denisa Cara, Alesia Cristea, Carmen Dițu, Andra Damaschin, Miruna Făiniță, Gabriela Dumitru,Andrijana Pavlasovic, Mădălina Ioniță, Maria Meianu, Ana Crăciun.

Antrenori, Nicu Harabagiu – principal Mihaela Tașkiran – secund

Voleibalistele de la CSM Focșani 2007 au jucat în deplasare în etapa a 2-a a Campionatului Diviziei A2. Sâmbătă, 14 octombrie, în Capitală, în sala CTF Mihai I, fetele Focșaniului s-au impus în trei seturi în fața gazdelor, la capătul unei dispute de bun nivel tehnic și tactic, frumoase, mai cu seamă în primele două seturi în care au fost spectaculoase răsturnări de scor. În setul de debut al întâlnirii, bucureștencele au condus cu 15-13, după care a fost 21-18 pentru oaspete, s-a intrat într-un final de set în care fiecare dintre formații a trecut la conducere, s-a ajuns la egal 24 și la desprinderea oaspetelor la 26-24. În setul al doilea, CFT a avut 15-9, CSM 2007 a răsturnat scorul la 19-16 în favoarea sa, bucureștencele au egalat la 21, dar nu au avut forța să meargă mai departe și a fost 25-21 pentru oaspete. Ultimul set a fost la discreția focșănencelor care s-au impus cu 25-15 și și-au adjudecat partida cu 3-0, obținând a doua victorie în campionat!

Celelalte rezultate ale etapei a doua

CSM București – CS Medgidia 3-1 (25-21 25-21 18-25 25-17); CSU Galați – Corona Brașov 3-0 (25-11 25-17 25-18);

Clasament: 1. CSM București – 6 puncte; 2. CSM Focșani 2007 – 5 puncte; 3. CSU Galați – 3 puncte; 4. CTF Mihai I Bucurșeti – 3 puncte; 5. CS Medgidia – 1 punct; 6. Corona Brașov – zero puncte.