Baschet, Liga Națională, play-out – Astăzi se va disputa al doilea joc dintre echipele din Târgu Mureș și Focșani

• În primul joc, marți, 11 aprilie, CSM Târgu Mureș – CSM Focșani 2007 98-73 (26-15, 27-12, 17-24, 28-22)

CSM Focșani 2007: Kevin Anthony Johnson (7 puncte+2 recuperări+3 pase decisive), Cătălin Petrișor (0+4+3), Myles Justin Thomas (10+5+1), Adika O’Neil Peter McNeilly (4+4+5), Jordan Teddy Swopshire (14+5+0), Ionuț Berceanu (8+0+1), Pavle Reljic (8+6+9), Konstiantyn Anikiienko (13+4+0), Victor Legosin (0+3+1), Luca Ștefan Cîrstea.

Antrenor, Petruț Mihai

CSM Târgu Mureș: Cristian Mureșan (3+0+1), Vladislav Șolopa (0+1+0), Vlad Nistor (0+1+0), Goran Martinic (19+2+11), Tamaș Boloni (1+1+0), Szabolcs Santa (20+10+1), Ioan Alin Borșa (11+5+2), Goran Gajovic (11+7+2), Jonathan Gary Person (0+7+6), Anthony Tyrone Mathis (21+3+5), David Engi Rosenfeld, Jakob Kowalik Lowrance (12+1+1).

Antrenor, George Trif

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Anthony Tyrone Mathis – 21; Jordan Teddy Swopshire – 14.

Recuperări: Szabolcs Santa – 10; Pavle Reljic – 6.

Pase decisive: Goran Martinic – 11; Pavle Reljic – 9.

CSM Târgu Mureș și CSM Focșani 2007 s-au întâlnit marți 11 aprilie, pe terenul formației ardelene, pentru primul dintre cele cel puțin trei jocuri programate în play-out-ul Ligii Naționale de Baschet. Gazdele și-au asigurat victoria încă din primele două sferturi pe care le-au încheiat cu plus 26 de puncte. În celelalte două sferturi, focșănenii au recuperat un punct și partida s-a încheiat cu un 98-73 care nu reflectă raportul real de forțe dintre cele două echipe. Focșănenii au părut extrem de timorați în primele 20 de minute când au ratat multe aruncări, unele chiar de sub inel! Astăzi, 13 aprilie, de la ora 19:00, în Sala Sporturilor din Târgu Mureș se va disputa al doilea meci din play-out dintre târgmureșeni și focșăneni. În caz de victorie, gazdele vor fi ca și câștigători ai play-out-ului, pentru că este greu de crezut că formația focșăneană va câștiga următoarele trei partide. Oricum, CSM Focșani 2007 și CSM Târgu Mureș vor mai disputa cel puțin un joc, în Sala Polivalentă din Focșani, la 19 aprilie, ora 16:00.