Ediția: Marți 21 Mai 2024. Nr. 6629

Cupa României de kick boxing pe tatami, care a avut loc în Complexul Sportiv Calatis din Mangalia, în zilele de 3 și 4 septembrie, a reconfirmat calitatea sportivilor de la SC Addras Focșani care au obținut 19 medalii – două de aur, 6 de argint și 11 de bronz, cu care clubul focșănean s-a clasat al treilea din 22 de echipe, participante.

Au fost medaliați cu aur, pentru că au câștigat categoriile la care au luptat, Anastasia Dochioiu la Kick light, cadeți mici -47 kg. și Mario Alexandru Savin, la Kick light, juniori mari – 63 kg. Au încheiat concursul pe locul al doilea și au fost medaliați cu argint Alexandru Bălănici, la light contact juniori – 74 kg. și kick light juniori – 74 kg., Matteo Bușilă la kick light, seniori, -63 kg., Mario Alexandru Savin la light contact, juniori – 63 kg., Alessio Grigoraș la light contact, cadeți mari, -57 kg., Vlad Ioan Vucmanovici la light contact, cadeți mari – 42 kg. Pe locul 3 cu medalii de bronz au încheiat competiția Flavius Ștefan Lădaru la kick light, juniori -57 kg., Răzvan Balosin la copii 8-9 ani, kick light – 27 kg. și light contact – 27 kg., Gabriel-Saverio Bercuci la kick light, cadeți mici 10-12 ani, -32 kg., Andrei Cherciu la copii 8-9 ani, kick light -27 kg. și light contact – 27 kg., Răzvan Grigoraș la cadeți mari 13-15 ani, kick light +69 kg. și light contact +69., Alessio Grigoraș, la cadeți mari 13-15, kick light -57 kg., Giorgio Ursu la cadeți mici 10-12 ani, kick light -37 kg. și light contact – 37 kg.

Anastasia Dochioiu, care a câștigat medalia de aur a Kick light, cadeți mici -47 kg și la Campionatul Național, a fost selecționată în Lotul Național și va participa la Campionatul Mondial de copii/cadeți/juniori ce va avea loc in Jesolo – Italia, 1-9 octombrie.