Ediția: Vineri 26 aprilie 2024 Nr. 6613

Rugby U 20 – Focșăneanul Sergiu Puescu, eseu pentru România la Campionatul European!

Naționala de rugby U 20 a României a jucat duminică seara la Coimbra, în Portugalia, meciul din sferturile de finală ale Campionatului European

împotriva Rusiei. Partida a fost câștigată de adversara României, după 100 de minute de joc! La finalul timpului regulamentar scorul a fost egal, 26-26, la pauză românii fiind în avantaj, 19-13. Pentru stabilirea învingătoarei, au fost jucate prelungiri din care în avantaj au ieșit rușii, care s-au impus cu 29-26. Naționala României a culcat de două ori balonul în terenul de țintă al Rusiei, unul dintre eseuri aparținîndu-i focșăneanului Sergiu Puescu, acum jucător al lui Dinamo București. România va continua în Campionatul European disputat pentru locurile 5-8.