Ediția: Sâmbătă 27 aprilie 2024 Nr. 6613

CSM Focșani 2007 – Politehnica Timișoara 21-20 (12-8)
CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă, Rusu – Rotaru, Cozorici, Popovici, Popa, Țuțu – 1 gol, Mocanu – 2, Rață – 2, Nuțu – 4, Marijanac – 6, Gramatic – 3, Sladic, Mănescu – 3.
Politehnica Timișoara: Tcaciuc, Milosevic – 2, Enculescu, Trif, Neamțu – 1, Sadoveac – 5, Babasafari, Marjanovic, Șomlea – 2, Irimescu, Cîmpan – 1, Fenici – 2, Baican – 2, Năstăsie, Fodorean.
CSM Focșani 2007 a câștigat, în această seară de 23 februarie, partida disputată în Sala Polivalentă în compania Politehnicii Timișoara în etapa a 19-a a Ligii Naționale. Ca lucrurile să fie clare fără multe comentarii: focșănenii conduceau în minutul 14:00, cu 7-0, și în minutul 24 și 40 de secunde, cu 9-2! Ulterior, echipa timișoreană, cu o experiență superioră în toate, și cu un lot mult mai valoros, s-a apropiat la 12-8 la pauză și a egalat la 17, în minutul 52 și 30 de secunde. A fost singura egalitate din meci pentru că gazdele, fripte cu lapte în mai multe rânduri au suflat în iaurt, au menținut concentrarea până la ultima minge și au câștigat un meci foarte important, cu o contracandidată directă la un loc de play-off! În urma acestei victorii, CSM Focșani 2007 a urcat pe locul al optulea al clasamentului!