Ediția: Joi 23 Mai 2024. Nr. 6631

• CSM Focșani 2007 – CSM Phoenix Galați 79-75 (25-24, 19-21, 20-12, 14-18)

Înnoita echipă de baschet seniori a CSM Focșani 2007 și-a continuat ieri, 27 septembrie, seria jocurilor de pregătire începută la Miercurea Ciuc și continuată în Serbia, la Vrseț, apoi la Cupa Timișoara. În Sala Polivalentă, de la ora 16:00, baschetbaliștii pregătiți de Petruț Mihai și Florin Munteanu au întâlnit o formație care în ediția trecută de campionat le-a fost superioară ca valoare, dar și ca loc în clasamentul final. Partida dintre echipa focșăneană și cea gălățeană a avut un bun, pe alocuri, foarte bun nivel, a avut momente de mare spectacol reușite și de jucătorii străini din cele două loturi, dar și de jucătorii români, cu o remarcă specială pentru evoluția focșănenilor Cătălin Petrișor și Alin Olaru!

Fiecare dintre cele două partenere de joc a câștigat câte un sfert. Scoruri, 25-24, 19-21, 20-12, 14-18). Diferența din final, în favoarea gazdelor, a fost dată de plusul de 8 puncte cu care Petrișor și colegii săi și-au adjudecat sfertul al treilea. Ultimul minut și jumătate a fost dramatic, fiecare echipă ratând ocazia desprinderii/apropierii și cu un ultim coș al focșănenilor întâlnirea s-a încheiat cu 79-75. A contat foarte mult – pentru moral – scorul de la sfârșit, dar foarte important a fost de văzut cu arată CSM 2007 cu trei jucători noi – unul canadian, Jabari, doi americani Donovan și Mitchel – sârbul Dorde Simeunovic nu a fost la teren. Cu ei în formula de joc, și în continuare cu americanul Cameron Cornelius și cu Petrișor, Olaru și Popa în teren și cu juniorii Crăciun, Antonescu, Miron și Bratosin pe bancă, formația Focșaniului arată mai bine decât în trecutul campionat! Cel puțin așa s-a văzut în meciul de ieri!

La 5 octombrie, în Sala Polivalentă, CSM Focșani 2007 va juca în prima etapă a Cupei României cu CSM Târgu Jiu.