Ediția:: Luni 17 iunie 2024. Nr. 6650

Box – Focșăneanul Costică Feraru va arbitra la Campionatul European de Senioare și Seniori!

• Arbitrul judecător de la Focșani a fost supervizor la patru competiții naționale în acest an

Boxul focșănean este reprezentat la competiții interne și internaționale de vârf. Deocamdată, nu prin boxeri, ci prin arbitrul Costică Feraru, care a fost invitat să oficieze ca arbitru judecător la cea mai importantă competiție continentală a anului – Campionatul European de seniori și senioare care va avea loc în Belarus în ultima parte a acestei luni. ”Am fost selectat de Asociația Internațională de Box cu sediul în Elveția, la Lausanne pentru competiția europeană și am și primit biletele de avion cu plecare pe data de 18 iunie și întoarcere la 1 iulie. Voi face tot ce-mi stă în putință să reprezint cât mai bine România!”, mi-a spus, ieri Costică Feraru.

În acest an, arbitrul focșănean a fost supervisor la finala Campionatul Național U 22 de la Brezoi-Vâlcea din 20-25 februarie, supervizor secund la finala Cupei României de fete, de la București, din 25 februarie – 3 martie, supervizor secund la finala cupei României de juniori, din 12-17 martie 2019 și supervizor la Campionatul Național de cadeți, de la Târgu Jiu, din 5-11 mai. Costică Feraru este arbitru olimpic din anul 2014, calitate obținută în urma cursurilor și examenelor susținute în Italia la Perugia-Assisi, vicepreședinte al Colegiului Central al Arbitrilor de Box din România.