Handbal, Liga Națională – Final de retur cu înfrângere pentru focșăneni!

• CSU din Suceava – CSM Focșani 2007 31-27 (12-11)

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – Pătru – 3, Rotaru, Posa, Moisă – 1, Popovici, Hagiu – 1, Miroiu, Hrimiuc – 2, Mocanu – 4, Rață – 6, Eros – 1, Gramatic – 4, Sladic, Năstăsie – 5.

CSU din Suceava: Burlacu – 3, Adomnicăi, Tîrzioru – 4 , Ciubotaru – 1, Dragnea – 2, Erhan, Petrea – 2, Ionescu, Șoldănescu, Costea – 3, Oancea, Radislav – 4, Andrei – 1, Baican – 8, Sandu – 3, Duman.

Echipa de handbal seniori a Focșaniului a încheiat sezonul regulat cu meciul disputat duminică, 31 martie, de la ora 18:00, cu CSU din Suceava, în deplasare.     Într-un meci fără miză, ambele formații având fixate locurile în clasament, oaspeții, în play-off, gazdele în play-out, sucevenii s-au impus cu 31-27 după ce la pauză conduceau cu 12-11.

Începutul jocului le-a aparținut gazdelor, care au luat repede un avans de patru goluri, 4-0, însă focșănenii au recuperat, cele două partenere de întrecere fiind la egalitate, 11-11, aproape de finalul primei reprize. În partea a doua a întâlnirii, gazdele au fost mai productive, au avut la un moment dat șapte goluri avans, dar revenirea din ultimele minute a focșănenilor a limitat proporțiile scorului.

CSM Focșani 2007 așteaptă rezultatele meciurilor din 3 aprilie pentru a-și afla adversarele din grupa de play-off din care va face parte.

Primul meci din play-off va fi sâmbătă, 6 aprilie, focșănenii urmând să joace la București, cu CSM sau cu Dinamo.