Fotbal, Liga a III-a – Ratările au fost din nou decisive în stabilirea rezultatului!

• CSM Focșani 2007 – Sporting Liești 1-1 (1-1)

Formații:

CSM Focșani 2007: Dogaru – Săpunaru, Beșa (46 Panaite), Salaoru, Mihai – Pădineanu (46 Budeanu), Lupu, Negoescu (69 Chivu), Manu – Predoiu (73 Remus Popa), Pasăre.

Sporting Liești: Vădeanu – Stancu, Dima, Dănăilă, Ticamua, Sevastia, Maftei, Munchiu, Mihu, Constantinescu, Manea. Rezerve: Vicol, Vîrlan, Oană, Iancu, Bahnașu, Streton, Nica.

CSM Focșani 2007 nu a reușit nici sâmbătă, 6 octombrie, pe stadionul Milcovul, să câștige un meci oficial în compania Sporting-ului Liești. A fost a patra confruntare între cele două formații, cele trei precedente încheindu-se cu două victorii ale lieștenilor, una în campionat în primăvară, alta recent, în Cupa României, chiar la Focșani. Cealaltă în campionat, în toamna trecută, s-a încheiat la egalitate, tot pe Milcovul.

Meciul de sâmbăta trecută a început perfect pentru gazde care au înscris în secunda zece prin Mădălin Predoiu care a primit de la Lupu, după lovitura de începere, a făcut câțiva pași și a trimis pe jos și l-a surprins pe Vădean care a fost nevoit să scoată mingea din plasă! În următoarele 14 minute, focșănenii puteau să mai înscrie de trei ori: în minutul 8, Manu, scăpat fără adversar pe dreapta l-a driblat și pe Vădeanu, dar a întârziat să lovească mingea din unghi, cu poarta goală în față, și portarul oaspeților a revenit și l-a blocat; în minutul Lupu a plecat pe centru, s-a eliberat de marcajul adversarilor, însă nu a reușit să șuteze pentru gol, iar în minutul 14, Predoiu a trimis la 14 metri în fața porții de unde Pasăre a reluat fără forță și Vădeanu a prins mingea. În minutul 10, Mihu șutase din viteză pe lângă vinclul porții lui Dogaru. În minutul 24, Pasăre, din cădere a reluat cu capul, tot din cădere, de la 2 metri de poartă, Vădeanu a respins și mingea, care părea că se duce în gol, a urcat și a trecut peste transversală în corner! În minutul 38, a fost rîndul lui Predoiu să șuteze prea slab pentru a-l bate pe portarul Sporting-ului. În minutul 42, Dogaru a avut o intervenție de manual la șutul din apropiere al unui atacant advers, însă un minut mai târziu, a prins o minge relativ ușoară, dar presat de Țicamuca a scăpat-o din mână iar lieșteanul a îndeplinit formalitatea de a trimite în poarta rămasă fără apărător. Gazdele au reacționat, Manu a scăpat din nou liber în zonă centrală, dar și de această dată piciorul drept l-a trădat și de și a rezultat doar o pasă la portar în locul golului al doilea al Focșaniului.

Partea doua a întâlnirii a fost foarte disputată, însă nici una dintre formații nu și-a creat situații limpezi de gol. Singura fază notabilă s-a petrecut în minutul 85, când Manu, placat ca la rugby și dat de pământ de un adversar, a ripostat și, în cădere l-a lovit pe acesta. Centralul i-a dat galben lieșteanului și roșu focșăneanului!

CSM Focșani 200 pare a avea un complex Liești, nefiresc, pentru că și în meciul de Cupă și în campionat, sâmbătă, a avut multe ocazii de gol care, finalizate măcar în parte, i-ar fi adus victoria!

În etapa următoare, la 13 octombrie, CSM Focșani 2007 va juca în deplasare, la Suporter Club Oțelul Galați.

Rezultatele și marcatorii etapei:

FC Botoşani 2 – Ştiinţa Miroslava 0-1 (0-0). A marcatIovu, minutul 71.
CSM Roman – KSE Târgu Secuiesc 0-1 (0-1). A marcat Ştefănescu, minutul 35.
Ceahlăul Piatra Neamţ – CSM Râmnicu Sărat 3-1 (0-0). Au marcatPîntea, minutul 48, Copoţ-Barb, minutul 54, Antim, minutul 80, respectiv Mihalache, minutul 51.
SCM Gloria Buzău – Sănătatea Darabani 2-0 (1-0). Au marcatTruţă, minutul 25, Tănase, minutul 74.
Bucovina Rădăuţi – CSM Paşcani 2-0 (1-0). Au marcatUngureanu, minutul 45. Coroamă, minutul 82.
Şomuz Fălticeni – Suporter Club Oţelul Galaţi 1-5 (1-0). Au marcatUngureanu, minutul 18, respectiv Antohi, minutul 54, Codreanu, minutul 60, Stoian, minutele 69 și 86, Cîrjan, minutul 78.
CSM Focşani – Sporting Lieşti 1-1 (1-1).  Au marcatPredoiu, minutul 1, respectiv, Ţicamuca, minutul 43.
Foresta Suceava – Metalul Buzău 4-0 (1-0). Au marcatMateciuc, minutul 16, Grumezescu, minutele 46 și 83, Păun, autogol, minutul 62.

Clasament: 1. Suporter Club Oțelul Galați – 19 puncte; 2. Gloria Buzău – 17 puncte; 3. KSE Tîrgu Scuiesc – 15 puncte; 4. CSM Focșani 2007 – 15 puncte; 5. Bucovina Rădăuți – 15 puncte; 6. Foresta Suceava – 13 puncte; 7. Știința Miroslava – 13 puncte; 8. Ceahlăul Piatra Neamț – 12 puncte; 9. Sporting Liești – 12 puncte; 10.Metalul Buzău – 8 puncte; 11. CSM Rîmnicu Sărat – 6 puncte; 12. Sănătatea Darabani – 6 puncte; 13. CSM Pașcani – 4 puncte; 14. Șomuz Fălticeni – 4 puncte; 15. CSM Roman – 3 puncte; 16. FC Botoșani 2 – zero puncte.