Ediția: Sâmbătă 27 aprilie 2024 Nr. 6613

Maria Ciubotaru, sportiva CSM Focșani 2007 a concurat, începând din 12 august până ieri, 15 august, la tradiționala competiție de vară Cupa Municipiului Slobozia – Tenis Com pentru 14 ani. În proba de dublu, în pereche cu vechea ei parteneră Briana Dan, de la Brăila, Maria a câștigat finala după ce a trecut cu 6-2, 6-1 de Ștefana Corlatan/Alice Petrache, cu 6-2, 6-2 de Alexia Iancu/Daria Tudor și 6-2, 6-1, de Alexia Ciupercă/Cătălina Savin.

La simplu, Maria Ciubotaru a jucat finala cu Alisa Bianca Aposol de care a fost întrecută în trei seturi: 7-5, 4-6, 4-6. Până în ultimul act al cometiției, Maria trecuse cu 6-1, 6-0 de Alessia Stan, de la Tîrgoviște, cu 6-1, 6-1 de Elena Bertea, de la Brăila și cu 6-1, 6-1 cu Elena Moise, de la Constanța.

În acest an, la 14 ani, Maria Daciana Ciubotaru a câștigat proba de simplu la ”Cupa Dinamo Head”, de la București, probele se simplu și dublu în în pereche cu Briana Dan la Trofeul Rotary Head de la Focșani. Maria, sportivă de doar 13 ani și șapte luni, a avut un debut spectaculos în competițiile pentru 16 ani, reușind să joace un sfert de finală la simplu și o semifinală la dublu la turneul internațional Viva Trophy, la Galați.