Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Handbal, Liga Națională – Atât s-a putut!

• CSM Bacău – CSM Focșani 2007 27-25 (14-12)

Echipe

CSM Bacău: Tudor Stănescu, Grigoraș, Freiwald – Mihai Bujor – 1 gol, Moisă, Gabriel Bujor – 1, Brăescu – 1, Dospinescu – 1, Virbauskas – 11, Costea, Ionuț Stănescu – 2, Ushal – 1, Dobrincu – 2, Esteki – 3, Belchite – 2, Rogulski – 2.

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă, Bucătaru –  Rață – 3, Pavlov, Golea, Miroiu – 3, Trkulja – 2, Toboșaru, Mocanu, Marijanac – 6, Lazoreac, Roșu – 2, Eros – 1, Simsar – 4, Makrishin – 4.

Într-o etapă a marilor surprize, în care Politehnica Timișoara a întrecut pe CSM Constanța iar CSM Sighișoara a terminat la egalitate la Chiajna cu Steaua și s-a strâns disputa în zona locurilor de baraj, CSM Focșani 2007 nu a reușit să obțină nici un punct la Bacău în meciul de duminică 21 aprilie. Focșănenii au mers tot timpul cap la cap cu băcăuanii în meciul de duminică, din deplasare, însă după 23-23 în minutul 54 s-a făcut 24-23, apoi oaspeții au ratat două atacuri, gazdele au marcat pentru 25-23, a fost 26-25 în minutul 58:44, a urmat o minge pierdută de CSM 2007 și CSM Bacău a înscris pentru 27-25 când mai erau cinci secunde de joc.

Formația focșăneană a intrat în teren cu doar doi apărători de meserie – pivotul Rață, care a jucat tot meciul, și Trkulja, care a fost eliminat în minutul 39 pentru 3 suspendări. Practic, au evoluat aprope tot meciul și Miroiu, Roșu, Simsar și Makrishin. În aceste condiții, în care a apărut, în mod inevitabil starea de oboseală, era dificil pentru oaspeți să forțeze în ultimele minute obținerea măcar a unui egal în fața unei echipe cu o bancă de schimb generoasă!

În etapa următoare, duminică, 28 aprilie, de la ora 18.30, CSM Focșani 2007 va întâlni în Sala Polivalentă pe Universitatea Cluj-Napoca, pe care este obligată să o întreacă pentru a încerca să evite barajul pentru rămânerea în Ligă. Așa cum arată jocul rezultatelor din meciurile etapei a 24-a, focșănenii pot încheia campionatul pe locul 9, dar pot coborî până pe 11 dacă nu bat duminică iar timișorenii câștigă la CSM București!