Ediția: Sâmbătă 25 Mai 2024. Nr. 6633

Minifotbal – Patru formații, cu șanse la titlu înainte de ultimele două etape!

Din Campionatul de minifotbal al Ligii AutoVip au mai rămas două etape, iar în cursa pentru titlul de campioană se află patru formații: ACS Mausoleul Mărășești, Flux AS Focșani, AS Tomiță Lazăr și Viitorul Cîmpineanca. Formația din Mărășești conduce acest pluton cu 28 de puncte, dar celelalte trei echipe sunt în urmă la doar două-patru puncte! ACS Mausoleul a adunat în ultimele două etape doar un punct din partidele cu United, cu care a făcut egal și cu Green Gardem de care a fost întrecută. Flux AS a câștigat cu emoții întâlnirea cu echipa din Odobești și s-a apropiat la două puncte de lider. Cele două formații se vor întâlni în ultima etapă, iar rezultatul meciului lor ar putea-o face pe una dintre ele campioană!
Rezultatele și marcatorii etapei a opta:
ACS Mausoleul Mărășești – United Focșani 1-1 (0-1). Au marcat Bogdan Grigorică, minutul 39, respectiv Nicușor Chirică, minutul 19.
Flux AS – Green Garden Odobești 5-4 (3-1). Au marcat Sorin Mîndrescu, minutele  și 19, Mihai Teodorescu, minutul 9, Marian Covaci, minutul 39,Cătălin Grama, minutul 40, respectiv Cosmin Milea, minutele 17 și 33, Cezar Chiriță, minutul 26 și Cosmin Savatin, minutul 30.
AS Tomiță Lazăr – Viitorul Cîmpineanca 4-3 (2-2). Au marcat Marian Savin, minutul 11, Daniel Maican, minutul 16, Alexandru Martinescu, minutul 30, Ionuț Olaru, minutul 35, respectiv Ionuț Cristian, minutul 7, Răzvan Crăciun, minutul 18 și Gabriel Stoian, minutul 31.
Programul etapei de duminică, 13 mai:
Green Garden Odobești – United Focșani; Viitorul Cîmpineanca – ACS Mausoleul Mărășești; Flux AS Focșani – AS Tomiță Lazăr.
Clasament: 1. ACS Mausoleul Mărășești  – 28 puncte; 2. Flux AS Focsani – 26 puncte; 3. AS Tomiță Lazăr – 25 puncte; 4. ACS Viitorul Cîmpineanca – 24 punct; 5. United Focșani – 19 puncte; 6. Green Garden Odobești – 18 puncte.
    (Articolul a fost redactat având ca suport un text primit de la Cristian VASILE, organizatorul Ligii de minofotbal AutoVip).