Ediția: Sâmbătă 25 Mai 2024. Nr. 6633

Fotbal, Liga a III-a – Victoria calității superioare! Sănătatea Darabani – CSM Focșani 2007 2-4 (0-1)

Formația CSM Focșani 2007: Lazăr – Dediu, Parlac, Beșa, Mihai – Lupu, Valentin Ion (85 Săpunaru), Zaharia, Manu (90 Pascu) – Duca (75 Budeanu), Pasăre (80 Remus Popa).
    Sănătatea Darabani a început meciul în formula: Brașoveanu – Arăpașu, Stîncă, Cososchi, Lumaicu – Ionescu, Ghiorghiciuc, Stancoschi, Halaicu -Melinte, Grumezescu. Rezerve: Hrimiuc, Nicorici, Apetroaie, Cărăbuș, Cojocariu, Pintilei, Apostol.
    Pe stadionul din  Darabani, pe un teren de unde Oțelul Galați și Aerostar Bacău au plecat cu doar câte un punct, fotbaliștii Focșaniului au intrat sâmbătă, 7 octombrie, pentru a câștiga! Aveau față de adversari o calitate tehnică superioară, un bun joc de echipă care pune accent pe construcție și posesia mingii, argumente suficiente pentru a obține prima victorie în deplasare în campionat. Și a recupera jumătate din cele șase puncte pierdute pe Milcovul în cele trei egaluri cu băcăuanii, gălățenii și rădăuțenii. În partida de sâmbătă, fotbaliștii pregătiți de Vasile Burgă și Adrian Toma au arătat ca au învățat suficient de multe din meciurile în care au risipit puncte pentru că au risipit multele situații de gol pe care și le creează în fiecare joc!
    A fost o întâlnire plină cu evenimente, mai cu seamă la poarta gazdelor. Prima ocazie de gol a partidei i-a aparținut lui Zaharia, în minutul 8, când juniorul din linia de mijloc a șutat de la 16 metri, dar Brașoveanu a apărat. În minutul 15, la capătul uneia dintre cursele sale, Manu a centrat, Pasăre a reluat spre poartă, dar portarul Darabaniului a respins în corner. În minutul 25, Valentin Ion a bătut periculos o lovitură liberă de la 25 de metri, însă și de această dată Brașoveanu a fost la datorie. Pasăre a scăpat spre poarta adversă în minutul 34, frontal, a șutat și portarul gazdelor și-a mai salvat o dată echipa, așa cum avea să o facă și în minutul 36, la lovitura liberă bătută de Valentin Ion. În minutul 44 s-a produs, însă inevitabilul: după o combinație rapidă între Lupu, Zaharia și Manu, ultimul a trimis mingea pe lângă Brașoveanu și a făcut 0-1!
    Repriza a doua a început cum s-a încheiat prima: în minutul 57, Manu l-a pus în situație de gol pe Pasăre care a marcat al doilea gol al Focșaniului! Aceiași jucători au colaborat și la golul al treilea al focșănenilor marcat de Pasăre care a făcut dubla: 0-3! În minutul 76, Manu a pătruns spre centru, a șutat și Brașoveanu a apărat. Gazdele, trezite, cumva de plecarea spectatorilor din tribune, au avut câteva momente de zvâcnire și, în minutul 77, Melinte a pătruns într-un spațiu liber, a rămas singur cu Lazăr, care a respins în corner printr-un reflex de excepție, în minutul 80, Stancoschi a redus din handicap din lovitură de la 11 metri iar în minutul 83, Cososchi a adus scorul la 2-3! Oaspeții au reglat mecanismul apărării, au reacționat în atac și în minutul 90+2, Remus Popa a fixat la 2-4 scorul printr-o semifoarfecă de efect cu cu efect!

În etapa următoare, sâmbătă, 14 octombrie, pe Milcovul, CSM Focșani 2007 va întâlni pe CSM Pașcani.

Rezultatele etapei și marcatorii
CSM Pașcani – AFC Odorheiu Secuiesc 3-2 (2-2). Au marcat Ichim (minutul 2), Ignea (17), Huțanu (87), respective Csifo (11), Szekely (40).
CSM Roman – Aerostar Bacău 1-1 (0-0). Au marcat Marin (58), respectiv Pavel (41).
Bucovina Rădăuți – Metalosport Galați 6-0 (1-0). Au marcat Macovei (35), Ciobanu (47, 54, 61), Vițu (50), Ungurianu (81).
Sănătatea Darabani – CSM Focșani 2-4 (0-1). Au marcat Stancoschi (80), Cososchi (83), respectiv Manu (44), Pasăre (57, 76), Remus Popa (90+2).
Avântul Valea Mărului – Suporter Club Oțelul Galați 1-4 (1-2). Au marcat Tushkan (24), respective Ibeh (13), Muscă (37), Stoian (80),  Quintero (89).
KSE Târgu Secuiesc – AFC Hărman 2-0 (2-0). Au marcat Gazda (28), Boricean (33).
Olimpic Cetate Râșnov – Sporting Liești 3-2 (2-1). Au marcat Mariean (10), Popa (25, 65), respectiv Lovin (40), Voicu (75)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc a stat.
Clasament: 1: Suporter Club Oțelul Galați – 17 puncte; 2. AFC Hărman – 16 puncte; 3. Aerostar Bacău – 15 puncte; 4. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – 13 puncte; 5. Sporting Liești – 13 puncte; 6. Olimpic Cetate Rîșnov – 12 puncte; 7. CSM Focșani 2007 – 10 puncte; 8. CSM Roman – 8 puncte; 9. KSE Tîrgu Secuiesc – 8 puncte; 10. CSM Bucovina Rădăuți – 7 puncte; 11. AFC Odorheiu Secuiesc – 6 puncte; 12. Sănătatea Darabani – 5 puncte; 13. Avîntul Valea Mărului – 4 puncte; 14. CSM Pașcani – 3 puncte; 15. Metalosport Galați – zero puncte.