Ediția: Vineri 24 Mai 2024. Nr. 6632

Atletism – Denis Petcu, de la CS Unirea Focşani, campion naţional la 200 metri plat!

Campionatul Național de atletism pentru copii 1,2 și 3, ale cărui întreceri au avut loc la București, sâmbătă și duminică, au adus două medalii pentru micii atleți vrânceni. La 200 metri, Denis Petcu, de la CS Unirea, unde este pregătit de profesoara Rodica Pendus, a câștigat titlul de campion și medalia de aur la 200 metri și s-a clasat pe locul al cincilea la 50 metri. Mario Dobrescu, elevul profesorului George Catrinescu, la Atletic Adjud, s-a clasat pe locul al treilea și a primit medalia de bronz la 200 metri open. Despre prestația lui Mario, profesorul Catrinescu a declarat: „După ce a ratat startul la 60 de metri unde era favorit la o medalie, Mario și-a revenit și a dat măsura talentului său!”.