Ediția:: Luni 17 iunie 2024. Nr. 6650

Primăria comunei Jariștea, cu ajutorul unor sponsori din zonă, a organizat ieri un maraton ciclist umanitar la care au fost invitați să participe cei care iubesc ciclismul și au vrut să parcurgă o distanță pentru o cauză nobilă. Acest eveniment s-a aflat la a III-a ediție și au avut ca scop strângerea de bani din taxa de participare și donații pentru pentru Laurențiu-Costel Bucur, un copil de numai 9 ani care a fost diagnosticat cu tulburare de spectru autism și întârziere psiho-lalică gravă. Acesta are nevoie de tratament zilnic și controale periodice la medicul specialist, însă familia nu are posibilități financiare ca să-i poată oferi școlarizare pe termen lung. Un alt tragic accident în familia lui Laurențiu s-a petrecut în urmă cu două luni, când tatăl acestuia și-a tăiat piciorul cu flexul. Startul s-a dat la ora 9.00, din fața sediului Primăriei Comunei Jariștea, iar lungimea traseului a fost de 30 kilometri, pe un drum cu istorie folosit și construit de nemți în Primul Război Mondial și care avea ca scop transportarea trupelor, muniției și tunurilor până în Dealul Măgurei.
Ediția din acest an a fost câștigată de Marian Savu, ajutorul șefului de post de la Poliția comunei Bolotești și absolvent al Liceului Teoretic Duiliu Zamfirescu din Odobești, Valentin este unul din pasionații curselor de ciclism și participă de fiecare dată, când are ocazia, la competițiile organizate la nivel național. Ultima competiție la care a participat a fost la Celik Dere Maraton, organizată la Tulcea, unde polițistul din Bolotești a ocupat locul 2 la categoria sa de vârstă și tot locul 2 la General, la categoria amatori. În acest an, Valentin se mai laudă cu locul 2 la General și locul 2 la categoria de vârstă 19-29 ani la Campionatul Dobogean de MTB, etapă la care au participat aproximativ 200 de concurenți, locul 2 la Măcin CX 2015 și locul 4 la XC Race Buzău 2015. La sfârșitul evenimentului a avut premierea participanților, precum și înmânarea banilor strânși lui Laurențiu-Costel Bucur.