Ediția: Luni 27 Mai 2024. Nr. 6634

LPS-CSM 2007, pe podium la Cupa Decathlon

Cu ocazia Zilei Internaționale a Copilului, la Brașov, agenția de sport FunSports și magazinul Decathlon Brașov având ca partener tehnic Federația Română de Baschet, a organizat un turneu aniversar dedicat micilor baschetbaliști – Cupa Decathlon 2015. Au fost două zile de bucurie și sport în care peste 400 de copii din toată țară s-au întrecut în jocuri de baschet. Deși turneul a fost unul de pregătire, un preambul pentru Campionatul Național de Minibaschet – Babybaschet, copii au tratat meciurile cu maximă seriozitate.
La competiție a participat și echipa de minibaschet a LPS-CSM 2007 Focșani, formație antrenată de Mihai Petruț. În final, gruparea de pe Milcov s-a clasat pe locul 2, după ce a pierdut în finala turneului în fața celor de la MC Ball Mangalia. Rezultatele echipei focșănene: 29-21 cu Asesoft Ploiești, 2-0 cu Miandra Buzău, 26-21 cu Sevlar Ploiești, 18-10 cu Magic Kds Brașov. La finalul turneului, focșăneanul Denis Miron a primit titlul de Best Scorer.