Ediția: Vineri 3 Mai 2024. Nr. 6617

Juventus Bucureşti – LPS Focşani: 5-1 la juniori A; 3-0 la juniori B

Juniorii focșăneni avuseseră, înaintea etapei intermediare de miercuri, trei succese consecutive – juniorii A, două succese consecutive, juniorii B. Din păcate, la București, cu Juventus, pe teren sintetic, de dimensiune la limita minimă – o noutate pentru ei, seria succeselor s-a întrerupt. Juniorii A au pierdut cu 1-5, după 1-1 la pauză, golul lor fiind înscris de Georgian Dima. Nu terenul a fost cauza înfrângerii, nici faptul că autorul golului, omul ce s-a dovedit în timp cel mai important din apărare, s-a accidentat și a fost înlocuit în minutul 50, ci modul în care au jucat focșănenii în partea a doua a meciului.
Cel mai bun jucător al LPS Focșani a fost portarul Marius Crăciun, în condițiile în care gazdele au șutat de peste 20 de ori la poarta lui. Juniorii B ai LPS Focșani au întâlnit o formație cu jucători masivi, însă înfrângerea se datorează și în cazul lor evoluției sub nivelul potențialului lor. Duminică, 26 octombrie, formațiile LPS Focșni vor juca în deplasare cu ACS Berceni.