Ediția: Duminică 19 Mai 2024. Nr. 6627

CSM 2007, zdrobită la Râmnicu Sărat

Echipa de fotbal FC Panciu a bifat ieri o nouă victorie în cadrul ligii a treia la fotbal, după ce s-a impus la limită, 3-2 (1-1) pe teren propriu în confruntarea cu ultima clasată, Poli Galați. Păncenii, antrenați de Ionică Serea și Dănuț Bolocan au tras din greu pentru a lua toate punctele puse în joc și s-au desprins în învingători în ultimele zece minute ale partidei. Predoiu a deschis scorul în minutul 8, cu un șut plasat după o pasă trimisă de Costin și se părea că vrâncenii se vor impune la pas. Gălățenii au egalat prin Ginghină (21), acesta marcând cu un șut plasat. Până la pauză, Predoiu (26) și Costin (27) s-au jucat cu ocaziile. Actul secund s-a jucat pe contre. Poli a trecut în avantaj după reușita lui Serian (49, șut plasat pe lângă portarul Lazăr), dar peste un minut, Cătălin Costin a restabilit egalitatea, după ce a insistat la un balon în careul oaspeților. Ocaziile s-au succedat la poarta grupării de la malul Dunării, iar Costin (57), Stoian și Tudor (70) și Radu (75) au ratat incredibil din fața porții. Golul victoriei a fost marcat de Costin, acesta marcând cu un șut sub bară (81). FC Panciu a evoluat ieri cu: Lazăr – Voinea, Gurguiatu, R. Stan, Bîra – Gălățeanu (31 Căt. Tudor, 82 Corbea), Bucătaru, Cioran (59 Radu), Stoian (90 Alex. Moldovan) – Costin, Predoiu. Poli Galați: Olaru – Dima, Hristian, Stamate, Racoviță – Fălcaru (82 Ciochină), Serian, Coman, Ginghină (46 Agbleta) – Chiriac, Donose (71 Petică). Runda viitoare, păncenii vor evolua în deplasare cu ABC Stoicescu Buzău.

Focșaniul, bătut măr la Rm. Sărat
O nouă înfrângere drastică pentru focșăneni. Ieri, CSM 2007 a cedat clar, 4-0 (4-0) pe terenul formației CSM Rm. Sărat, după un meci în care echipa de pe Milcov a avut o primă repriză dezastruoasă și a încasat patru goluri. Râmnicenii au marcat prin Vișan (25), Nica (28), Roman (34) și Chiriac (38). CSM 2007 a evoluat ieri cu: Borș – Ciornei, Åžtefan, Crăciun, Nistoroiu (36 Stanciu) – Săpunaru, Toader, Suvac, Toma (53 Åžonțu) – Tîrcă, Milea (53 Negoiță). Etapa viitoare, focșănenii vor evolua pe teren propriu cu Sporting Suceava.