Ediția: Vineri 10 Mai 2024. Nr. 6620

Atleţii vrânceni, performeri la Bacău

Sala de sport din Bacău a găzduit în week-end etapa a doua a Campiontului Național de atletism pentru seniori, tineret și juniori, întrecere la startul căreia s-au aliniat și atleți de la LPS Focșani și CSÅž Focșani. Cele mai bune rezultate ale delegației focșănene au fost obținute de Cosmin Musteață – locul II în proba de 400 metri, Alexandru Arbunescu – locul II în proba de 60 metri, Daniela Coman s-a clasat pe locul VI la 800 metri, iar evoluții bune au mai avut la marș sportivii Ionuț Dogaru și Richard Lazăr.
    Åžtafeta 4×400 metri de la Clubul Sportiv Åžcolar Focșani (antrenată de Marius Batog) și-a respectat statutul de favorită și s-a clasat pe primul loc, cei patru atleți din ștafetă fiind George Dristaru, Alexandru Arbunescu, Cosmin Musteață și Cristian Gheorghe. În altă ordine de idei, atletul vrâncean Cătălin Voicu (legitimat la clubul Steaua București) a cucerit medalia de argint în proba de 800 metri la Campionatul Național Universitar, întrecere care s-a desfășurat la Bacău. Voicu a concurat pentru Centrul Universitar Tîrgoviște