Ediția: Luni 20 Mai 2024. Nr. 6628

Vor prima victorie împotriva Devei (sâmbătă, ora 12.00)

Echipa de futsal CSM 2007 Focșani a pierdut la limită, 4-5 (2-4) partida disputată pe terenul echipei Spicom Sf. Gheorghe, din cadrul etapei a patra a Ligii I, dar cu mai multă atenție focșănenii puteau pleca cu cel puțin un punct de pe terenul echipei care nu a pierdut în acest sezon. Scorul este mincinos în raport cu ceea ce s-a întâmplat pe teren și, dacă ar fi fost mai atenți la finalizare, focșănenii antrenați de Petrache Gurguiatu și Orlando Åžerbănică ar fi putut obține toate punctele puse în joc. Golurile CSM-ului au fost marcate de S. Popa (5), Ilaș (17), Curteanu (26) și Săraru (35). Focșănenii au oferit gazdelor o replică pe măsură și au ratat o sumedenie de ocazii. Prima repriză a fost dominată de gazde. Spicom a deschis scorul prin Manya (4), dar Sorin Popa a egalat cu o lovitură de cap după o fază de manual (5). Bende a punctat pentru gazde dintr-o lovitură liberă (10), iar Manya a dus scorul la 3-1, după ce a marcat dintr-o lovitură care a trecut printre picioarele portarului Borș (13). CSM a revenit în joc după golul marcat de Ilaș (17), dar până la pauză, Spicom a mai înscris o dată, prin Burciu (19). Repriza a doua a fost dominată de vrânceni, care, după ce s-au jucat cu ocaziile, au egalat prin Curteanu (26) și Săraru (35, dintr-o lovitură liberă de la 6 metri, fază la care portarul gazdelor, Grigoraș a fost eliminat pentru henț). Cu patru minute înainte de finalul confruntării, Bende a găsit un spațiu în apărarea focșănenilor și a marcat golul victoriei. „Am pierdut nemeritat un meci pe care, în mod normal, ar fi trebuit să-l câștigăm. Plătim tribut în continuare greșelilor din apărare și a ratărilor. Nu facem un capăt de țară din această înfrângere și de locul pe care îl ocupăm în acest moment în clasament, deoarece am evoluat în primele patru etape împotriva celor mai bune echipe din Liga I. Trebuie să câștigăm partida cu Dava Deva cu orice preț”, a spus antrenorul principal al formației de pe Milcov, Petrache Gurguiatu. CSM 2007 a evoluat la Sf. Gheorghe cu: Borș, Ungureanu, Săraru, Chivu, Curteanu, Ilaș, Sava, S. Popa, Munteanu și Alexandrescu. Etapa viitoare (sâmbătă, 1 octombrie, de la ora 12.00), CSM 2007 Focșani va juca în Sala Sporturilor din Focșani împotriva echipei CS Dava Deva.