Ediția: Joi 16 Mai 2024. Nr. 6625

„Gradul de nesimţire la unii jucători este prea mare“

Echipa de fotbal FC Panciu a cedat, 4-2 (3-0) pe terenul celor de la CSM Pașcani, rezultat din cadrul etapei a XIV-a din liga a treia care a creat un oarecare deranj între relațiile dintre antrenori și jucători. Nemulțumiți de evoluția anumitor jucători, antrenorii grupării „dintre vii” au lansat un atac dur asupra celor care au dezamăgit pe durata confruntării din orașul ieșean și au mimat fotbalul, cel puțin în prima repriză când păncenii s-au întrecut în gafe și au intrat cu capul în jos la ca-bine. „Gradul de nesimțire la unii jucători este prea mare. Sunt total dezamăgit de ceea ce au arătat  unii fotbaliști ai echipei noastre pe teren. Portarul Lazăr și jucătorii de câmp Bîra, Beșa. Cl. Mihai, Stanciu au avut o evoluție care a lăsat de dorit și au avut o prestație care trebuie uitată cât mai repede”, a spus după meci antrenorul principal al echipei păncene, Raul Cioran. Păncenii au început partida de la Pașcani mai bine și Costin a șutat de la marginea careului, dar balonul a lovit bara porții ieșene (2). Peste numai un minut, gazdele au deschis scorul, după ce portarul echipei din Panciu, Lazăr a alunecat și nu a putut face nimic la reluarea lui Rîșcu. Jocul ofensiv al gazdelor a fost concretizat cu alte două goluri înscrise până la pauză. Azaharoaie a marcat din careul mic, profitând de lipsa de marcaj a fundașilor pănceni (19), iar Åžtiubei a punctat pentru 3-0 cu un șut în colțul lung al porții echipei „dintre vii” (27). În actul secund, Costin a ratat o nouă ocazie mare (52), iar la poarta cealaltă, portarul Lazăr a avut o intervenție de excepție la un șut expediat de Åžtiubei (73). Fostul atacant al CSM Focșani, Rîșcu, a reușit o „dublă”, după ce a executat perfect o lovitură liberă (78). În ultimele zece minute ale jocului, păncenii au marcat de două ori, dar era prea tîrziu pentru a schimba soarta partidei. Paul Cioran a redus din handicap cu o lovitură de cap (81), iar în minutele de prelungiri, Gălățeanu a fost faultat în careu, iar Costin a punctat de la punctul cu var. FC Panciu a jucat vineri cu: Lazăr – Stanciu, R. Stan, Beșa, Cl. Mihai (46 Parlac) – M. Ionică (38 Gălățeanu), Cioran, Bîra, Stoian – Duțu, Costin. Runda viitoare (vineri, 11 martie), pentru FC Panciu urmează cel mai greu meci al sezonului, pe teren propriu împotriva liderului, FCM Bacău.
Rezultatele etapei a 14-a: CSM 2007 Focșani – ASC Bacău 0-4, CSM Pașcani – FC Panciu 4-2, Petrotub Roman – Luceafărul Botoșani 4-0, Rapid CFR Suceava – Poli Galați 3-1, FCM Bacău – FCM Onești – partida s-a întrerupt în minutul 44, la scorul de 5-0, deoarece oneștenii au rămas doar cu șase jucători în teren, Oțelul II Galați – Cetatea Tg. Neamț 9-0. Partidele Aerostar Bacău – Cetatea Suceava și Ceahlăul II P. Neamț – Willy Bacău nu s-au disputat deoarece Cetatea și Willy s-au retras din campionat.
Etapa viitoare (vineri, 11 martie, ora 15.00): Luceafărul Botoșani – CSM 2007 Focșani, FC Panciu – FCM Bacău, ASC Bacău – Rapid CFR Suceava, Poli Galați – CSM Pașcani, FCM Onești – Oțelul II Galați, Cetatea Tg. Neamț – Aerostar Bacău. Ceahlăul II și Petrotub Roman vor sta.

13. FC Panciu        14    3    1    10    19-27        10p
14. Luceafărul Botoșani    14    0    3    11    8-36         2p.

Notă: prima clasată va promova în liga a doua; ocupanta locului 14 va retrograda în campionatul județean, iar trei ocupante ale locurle 13 din cele șase serii vor lua drumul ligii a patra.