Ediția: Sâmbătă 27 aprilie 2024 Nr. 6613

Atletul Cătălin Voicu, campion al ţării la 800 de metri

Atletul Cătălin Voicu, legitimat la LPS-CSM 2007 Focșani și-a trecut în cont a doua performanță notabilă a anului. Participant la Campionatul Național de juniori I, întrecere programată sâmbătă în sala de atletism a Complexului Național „Lia Manoliu” din Capitală, atletul vrâncean a obținut medalia de aur în cadrul probei de 800 de metri. Titlul de campion național obținut de Cătălin Voicu (rezultat 1,54.09) este cel mai bun  din acest an pentru sportul vrâncean. Rezultatul obținut de atletul vrâncean i-a adus și locul 5 la categoria seniorilor. „Este o performanță de excepție pentru Cătălin Voicu și pentru atletismul vrâncean. Cătălin a muncit mult pentru a urca pe podium la Campionatul Național de seniori și tineret. Este un atlet serios, care s-a pregătit mult în cantonamentul pe care l-am efectuat luna trecută la Bacău pentru a obține o medalie și vreau să-l felicit pentru rezultatul pe care l-a obținut. Mulțumesc conducerii Liceului cu Program Sportiv din Focșani pentru înțelegere și condițiile de pregătire oferite”, a spus antrenorul sportivului, Gicu Alexandrescu. Component al Lotului Național de juniori II al României, Cătălin Voicu a obținut în acest an medalia de argint la Campiona-tul Național de tineret și seniori, și anul trecut medaliile de aur la Campionatul Național Åžcolar, bronz la Campionatul Național de tineret și seniori și două locuri I la Grand Prixurile de juniori I și II, dar și titlul de vicecampion balcanic în proba de 800 metri la Campionatul Balcanic de juniori I, întrecere care a avut loc la Edirne (Turcia). Antrenorul sportivului a sublinat și evoluția sportivei Daniela Coman (LPS Focșani), care s-a clasat pe locul 14 în proba de 800 metri. La competiția din Capitală au participat 306 sportivi de la 77 de cluburi din țară.