Umilinţă maximă pentru Real Madrid în „El Clasico“

Barcelona i-a produs marii rivale Real Madrid prima înfrângere din acest campionat, într-un „El Clasico” în care „galacticii” au fost pur și simplu spulberați. Messi a câștigat net duelul cu Ronaldo, Guardiola   l-a surclasat pe Mourinho, iar Barcelona a bifat a cincea victorie consecutivă în fața rivalei, 5-0. „Realul e excelentă pe contraatac, cea mai bună echipă din lume. Dar pentru asta trebuie să existe o echipă care să atace, iar noi așa jucăm. Va fi un meci superb”. Declarația lui Guardiola dinaintea meciului a redat perfect ce s-a întâmplat pe „Nou Camp”. Barcelona, cu tiki-taka-ul cunoscut, Realul, la cutie, într-o încercare de reeditare a jocului făcut de Interul lui Mourinho sezonul trecut. Doar că în două meciuri pe „Nou Camp”, portughezul n-a învins niciodată. Cu toți ochii pe Messi și Ronaldo, protagoniștii primei reprize au fost alții. În 18 minute, catalanii au ucis meciul. Xavi (8) și Pedro (18) au spart defensiva „albilor”, golul atacantului barcelonez venind după o fază în care catalanii au avut cel puțin 15 pase consecutive! Într-o încercare disperată de a stopa iureșul catalan, Mourinho a mai introdus la pauză un închizător, pe Diarra, în locul inexistentului Ozil.
Degeaba, tot Barça a avut posesia și marile ocazii, mai ales grație unui Messi la înălțime, în partea secundă. În trei minute, Villa a concretizat dezastrul galacticilor, cu o „dublă” (56, 59). Cu ambele goluri din pasele lui Messi. Pe final, Realul n-a mai jucat decât rolul sacului de box și a mai primit o lovitură în prelungiri, de la nou intratul Jeffren.